05/05/2024

Nieudana inauguracja rundy [Zdjęcia]

Piłkarze Pogoni Lębork przegrali w sobotę, 2 marca, na stadionie przy ul. Kusocińskiego z Suprą Kwidzyn 0:1 w meczu 18. kolejki, którym zainaugurowali rundę wiosenną IV ligi sezonu 2023/2024. To była ich piąta porażka w obecnych rozgrywkach.

Sobotni mecz na boisku ze sztuczną nawierzchnią przyciągnął na trybuny wielu widzów spragnionych lokalnej czwartoligowej piłki. Od strony pogody i emocji nikt nie mógł narzekać. W barwach Pogoni oficjalnie zadebiutowali pozyskani w zimowym okienku transferowym Mateusz Dampc, Łukasz Kowalczyk i Jerzy Zaworski, a na ławce rezerwowych pozostał czwarty z nowych zawodników – Wiktor Potrykus.

Przypomnijmy, że zimą klub opuścił Mateusz Koniuszy, który odszedł do III-ligowej Vinety Wolin, a także najlepszy zawodnik drużyny – Damian Wojda, który postanowił przenieść się do III-ligowego Wikędu Luzino. Więcej o tym czytaj:

Lepiej mecz rozpoczęli goście, którzy już w 16. minucie po rzucie rożnym dla Pogoni przeprowadzili perfekcyjną kontrę i za sprawą Tomasza Wacławskiego wyszli na prowadzenie.

W meczu nie zabrakło kontrowersji sędziowskich, które często komentowali głośno kibice, wyrażając tym swoje niezadowolenie z pracy arbitra. Nietypowej sytuacji doświadczył Łukasz Kowalczyk ukarany drugą żółtą kartką za faul, który był jednak jego pierwszym przewinieniem w tym, spotkaniu. Po długich wyjaśnieniach sędzia anulował czerwoną kartkę.

W 29. minucie po rzucie rożnym wykonywanym przez kapitana zespołu Michała Kowalkowskiego w dobrym miejscu i czasie znalazł się Dawid Patelczyk. Niestety piłka po uderzeniu głową trafiła tylko w słupek. Na bramkę Supry uderzali też groźnie Leszkiewicz i Konkel. Stadion zamilkł, by za chwilę wybuchnąć gniewem w 43. minucie po faulu w polu karnym Supry na Patelczyku. Sędzia jednak uznał, że kopnięty zawodnik nie był faulowany.

W przerwie Klecha zmienił Leszkiewicza, a druga połowa przebiegła mocno pod dyktando Pogonistów, którzy oblegali bramkę gości. W 58. minucie po rożnym i uderzeniu Romanka piłka przekroczyła linię bramkową, sędzia jednak wskazał na pozycję spaloną. W 71. minucie także radość Mateusza Dampca z gola była krótka. Tu również arbiter podniósł chorągiewkę.

W 60. minucie Błażej Siłkowski z dystansu huknął minimalnie obok słupka. W ostatnim kwadransie prób uderzeń, akcji, wrzutek i rzutów rożnych było mnóstwo, niestety żadna z tych prób nie zakończyła się golem i Pogoń przegrała z Suprą 0:1.

– Inauguracja nam się nie udała – mówi Grzegorz Bednarczyk, trener Pogoni. – Niestety nie udało nam się osiągnąć korzystnego wyniku. Staraliśmy się w pełni sił, by ten wynik osiągnąć. Niestety w pierwszej części gry popełniliśmy błąd, stracona bramka. Wydawało się, że dużo czasu zostało na odrobienie strat, ale niestety tak się nie stało. Mieliśmy kilka dogodnych sytuacji, ale nie potrafiliśmy tego zamienić na gola. W takich sytuacjach trzeba mieć trochę tej zimnej krwi, cwaniactwa czy nieraz jak to się mówi użyć tego „dużego palca”, by piłka znalazła drogę do bramki. Dziś nie mieliśmy szczęścia. Musimy pracować nad skutecznością i jakością, bo z przebiegu gry nie mogę mieć pretensji do chłopaków, bo się starali i walczyli. Mieliśmy w posiadaniu piłkę, zbieraliśmy ją i tak naprawdę biliśmy głową w mur Supry, która skutecznie broniła wynik do końca.

Podkreślmy, że beniaminek rozgrywek – Supra bardzo mocno rozpoczęła obecny sezon notując świetne wyniki w pierwszej części rundy jesiennej. Z czasem coraz częściej pojawiały się porażki i z czołowych miejsc zespół z Kwidzyna spadł na dalszą pozycję. W przerwie zimowej doszło w zespole do zmiany trenera. Andrzeja Tołtsika zastąpił trener z Akademii Supry Paweł Topolewski. Wspierać ma go merytorycznie doświadczony szkoleniowiec z Kwidzyna Grzegorz Obiała. Pół roku temu w Kwidzynie Supra zremisowała z Pogonią 2:2.

– Mecz dla nas ułożył się szczęśliwie – mówi Paweł Topolewski, trener Supry. – Co prawda byliśmy troszkę przytłamszeni przez przeciwnika, no ale jakoś sobie poradziliśmy. Na pewno cieszy wynik. Szczęście było dziś po naszej stronie.

18. kolejka IV ligi, sobota, 2 marca 2024 r., godz. 15

Pogoń Lębork – Supra Kwidzyn 0:1 (0:1)
bramka: 0:1 Tomasz Wacławski (’16)

Pogoń: Roszkowski – P. Kowalczyk, Romanek, Patelczyk, Konkel (’72 Rogacki), Siłkowski, Ł. Kowalczyk, Kowalkowski (’72 Miotk), Stenka (’62 Zaworski), Leszkiewicz (’46 Klecha), Dampc (’72 Formela)

Supra: Flatow – Gwóźdź, Górski, Gretkowski, Karpus, Wacławski, Obiała (’46 Jędrzejewski), Juchniewicz (’59 Górka), Balcerowski, Pietrzyk, Staniaszek (’71 Przybylski)

Sędziowie: Rafał Brieger, Arkadiusz Borawski, Dominik Korpolewski

Żółte kartki: P. Kowalczyk, Konkel, Ł. Kowalczyk – Górski, Przybylski, Pietrzyk

Po tym meczu Pogoń z dorobkiem 29 pkt. i bilansem 8-5-5 (gole 41-29) nadal zajmuje 6. miejsce w tabeli. Supra Kwidzyn jest na 12. miejscu (23 pkt., bilans 6-5-7, gole 23-34). Kolejny spotkanie, w ramach 19. kolejki, Pogoń zagra na wyjeździe w sobotę, 9 marca, o godz. 14 z MKS Solar Władysławowo. Następnie czekają ją kolejne wyjazdowe pojedynki ze Startem Miastko i Gryfem Wejherowo. Marzec zakończą derbami w Wielką Sobotę u siebie z Gryfem Słupsk (sobota, 30 marca, godz. 12). Przypomnijmy, że ostatni meczu rundy jesiennej z Powiślem Dzierzgoń (18 listopada 2023 r.) zakończył się zwycięstwem Pogoni  przy ul. Kusocińskiego 5:1. O tym meczu oraz o podsumowaniu rundy jesiennej czytaj:

Następnie nastąpiła zimowa przerwa w rozgrywkach, a piłkarze wrócili do treningów 16 stycznia. Zajęcia odbywały się na stadionie i siłowni. W ramach zimowych przygotowań do rundy wiosennej, podopieczni trenera Grzegorza Bednarczyka w kolejne soboty (20.01, 27.01, 3.02, 10.02, 17.02 i 24.02) na stadionie przy ul. Kusocińskiego rozegrali łącznie sześć meczów sparingowych, w których ponieśli pięć porażek. Tylko raz zremisowali i ani razu nie wygrali. Wysoko ulegli III-ligowemu Stolemowi Gniewino 1:4 i V-ligowej Bytovii Bytów 1:5. Przegrali też z IV-ligowym Gryfem Wejherowo 2:3, V-ligowym Sokołem Bożepole Wielkie 1:4, III-ligowym Wikędem Luzino 0:1 i zremisowali z IV-ligową Spartą Sycewice 0:0. Więcej o tym czytaj:

Źródło / Zdjęcia: Facebook / Pogoń Lębork