13/04/2024
Aktualności

Wiemy, gdzie jest niebezpiecznie i kim są sprawcy wypadków

Wiemy, gdzie jest niebezpiecznie i kim są sprawcy wypadków

Siedem osób poniosło śmierć, a 29 zostało rannych – to konsekwencje ponad 300 zdarzeń drogowych do jakich w ciągu ostatnich sześciu lat doszło na znajdującym się na terenie powiatu lęborskiego odcinku drogi krajowej nr 6. Lęborska policja apeluje do kierowców o zdjęcie nogi z gazu i zachowanie zasad bezpieczeństwa.

reklama

Według statystyk lęborskiej policji od stycznia 2017 r. do połowy maja 2023 r. na odcinku DK 6 w powiecie lęborskim doszło do 20 wypadków i 287 kolizji. Siedem osób poniosło śmierć, a 29 zostało rannych.

Najczęstszymi miejscami wypadków była ul. Abrahama i rondo Jana Pawła II w Lęborku (7 zdarzeń), trasa Lębork – Leśnice (3), Mosty (3), Pogorzelice (3), Leśnice (2), Godętowo – Ługi (1) oraz Ługi (1).

Większość wypadków była powodowana przez mężczyzn (17 sprawców zdarzeń) w przedziale wiekowym 20-30 lat (6 osób), 41-50  lat (7) oraz 61-66 lat (4).

Do największej liczby wypadków dochodziło w sezonie wiosenno-letnim (15 zdarzeń).

Jak informują policjanci najczęściej powtarzającymi się przyczynami wypadków były: niedostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi.Natomiast najczęściej powtarzającymi się przyczynami kolizji były: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

– Każdy uczestnik ruchu powinien zachować ostrożność na drodze i zawsze stosować się do przepisów prawa o ruchu drogowym – mówi asp. Marta Szałkowska, oficer prasowy lęborskiej policji. – Na bezpieczeństwo wpływa wiele czynników, takich jak m.in. stan infrastruktury drogowej, stan techniczny pojazdu, stan psychofizyczny kierowcy, zachowanie innych uczestników ruchu, warunki atmosferyczne, itp. Kierowcy zawsze muszą być skoncentrowani za kierownicą, muszą przestrzegać ograniczeń prędkości i zdejmować nogę z gazu. Zwolnić należy w miejscach, gdzie nie tylko przepisy, ale i zdrowy rozsądek tego wymagają, w szczególności w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów, szkół czy przystanków autobusowych oraz w miejscach oznaczonych znakami ostrzegawczymi.

Policja przypomina także, że nie zawsze prędkość dopuszczalna oznacza prędkość bezpieczną. Pod żadnym pozorem nie można siadać za kierownicą pod wpływem alkoholu albo środków o działaniu podobnym do alkoholu. Trzeba pamiętać o bezpiecznym odstępie od poprzedzającego pojazdu, niezbędnym do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. Przed każdym manewrem należy upewnić się, że można go wykonać bezpiecznie.

reklama

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku

reklama
POLECAMY
 
close-link