reklama
reklama
Biznes

OC krótkoterminowe – co to jest i kto powinien je wykupić?

OC krótkoterminowe – co to jest i kto powinien je wykupić?

Ubezpieczenie OC w standardowym formacie oferowane jest na okres dwunastu miesięcy – po tym okresie czasu możemy kontynuować współpracę z danym ubezpieczycielem, lub, jeśli jego oferta nie spełnia już naszych wymagań, poszukać nowego. Rzadziej spotykanym, aczkolwiek możliwym do uzyskania wariantem polisy jest krótkoterminowe ubezpieczenie OC zawierane na 30 dni.  Na czym polega taka usługa, kto może z niej skorzystać i czym krótkoterminowa polisa OC różni się od tradycyjnej?

reklama

Ubezpieczenie OC tradycyjne i krótkoterminowe – czy są jakieś różnice?

Krótkoterminowa polisa OC zasadniczo nie różni się zakresem od tej tradycyjnej, z umową zawieraną na 12 miesięcy. W obu przypadkach korzystanie z takiego ubezpieczenia definiują bowiem te same przepisy, a w bardzo prosty sposób składkę OC możesz obliczyć w kalkulatorze dostępnym na stronie Compero.pl. Nie oznacza to jednak, że różnice nie występują.

Przede wszystkim, ubezpieczenie OC krótkoterminowe to usługa, do której dostęp mają jedynie niektórzy właściciele pojazdów. Polisą taką mogą bowiem być objęte przede wszystkim pojazdy:

 • czasowo zarejestrowane,
 • sprowadzone z zagranicy,
 • zabytkowe,
 • przeznaczone do jazd testowych,
 • posiadające kierownicę z prawej strony,
 • sprzedawane w komisach.

To właśnie właściciele komisów najchętniej korzystają z tego rodzaju polisy OC – stąd jej alternatywna nazwa, „ubezpieczenie komisowe”

Warto także wiedzieć, że w przeciwieństwie do tradycyjnej polisy OC, ubezpieczenie krótkoterminowe nie ulega automatycznemu przedłużeniu po zakończeniu obowiązywania polisy.

Jak i kiedy kupić tymczasową polisę OC?

Krótkoterminowa polisa odpowiedzialności cywilnej dostępna jest u zdecydowanej większości ubezpieczycieli. Aby dokonać jej zakupu, wystarczy więc zwrócić się z takim zapytaniem do dowolnego ubezpieczyciela, który posiada ją w swojej ofercie. Najczęściej właściciele pojazdów decydują się na tymczasową ich rejestrację, gdy:

 • zamierzają wywieźć pojazd za granicę,
 • potrzebują przejechać z zagranicznego miejsca zakupu do Polski,
 • potrzebują przejechać pojazdem do stacji kontroli pojazdów, w celu dokonania niezbędnych napraw.

Krótkoterminowa polisa OC może być określona jako ubezpieczenie zadaniowe – służy bowiem przede wszystkim realizacji konkretnych celów 

Ile kosztuje tymczasowa polisa OC?

Chociaż tymczasowa polisa OC nie różni się zakresem od tradycyjnej, czas jej obowiązywania jest znacznie krótszy. Ma to, rzecz jasna, niebagatelny wpływ na koszt takiego ubezpieczenia. Polisę odpowiedzialności cywilnej na 30 dni można wykupić już nawet w cenie 100 złotych – pamiętać przy tym należy, że płatność ta jest jednorazowa, ponieważ polisa ta nie przedłuża się o kolejny okres. 

Ile razy można wykupić tymczasową polisę OC?

To, ile razy będziemy mieli możliwość skorzystania z oferty tymczasowej polisy odpowiedzialności cywilnej, zależy od kilku czynników. Jedną z częstszych sytuacji, kiedy decydujemy się na zakup takiej polisy, jest sprowadzenie samochodu z zagranicy,  w tym pojazdów zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych, czy też Rosji. W takiej sytuacji jednak możliwość skorzystania z takiego ubezpieczenia przysługuje nam tylko jeden raz – po upływie jego terminu zobowiązani jesteśmy do wykupienia standardowej polisy OC.

Z kolei nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku pojazdów zabytkowych.  Zgodnie z przepisami polskiego prawa, za zabytek uważa się pojazd, który ma więcej, niż 40 lat, lub taki, który ma co najmniej 25 lat, a jednocześnie jest pojazdem unikatowym, lub cechuje go szczególne znaczenie dla historii motoryzacji. W przypadku takich pojazdów jednorazowa tymczasowa polisa OC także obowiązuje przez 30 dni, lecz nie ma tu narzuconego limitu co do ilości wykupionych ubezpieczeń tego typu w skali roku.

Krótkoterminowa polisa OC pojazdu wolnobieżnego

O krótkoterminowe ubezpieczenie OC mogą także starać się właściciele pojazdów wolnobieżnych. Zgodnie z naszym prawem, są to pojazdy, których konstrukcja uniemożliwia im przekroczenie prędkości 25 km/h. O ubezpieczenie tego typu wystąpić zatem mogą właściciele:

 • Pojazdów rolniczych – kombajnów, sadzarek, zgrabiarek itd. 
 • Pojazdów leśnych – karczowników, klembanków, wciągarek, rębaków itd.
 • Pojazdów budowlanych – koparek, walców, ładowarek, wiertnic itd. 

Warto dodać, że właściciele pojazdów wolnobieżnych są w nieco innej sytuacji, jeśli chodzi o wykupienie krótkoterminowej polisy OC, niż inni kierowcy. W ich przypadku bowiem umowa takiej polisy będzie bowiem gwarantowała objęcie ubezpieczeniem przez 3 miesiące, a nie 30 dni, jak w powyżej opisywanych przykładach.

Artykuł partnera, Foto: pexels