14/12/2024
Aktualności Biznes

Amerykańskie miliardy dla polskiej atomówki, która ma powstać na Pomorzu

reklama
Amerykańskie miliardy dla polskiej atomówki, która ma powstać na Pomorzu

Amerykańska instytucja finansowania rozwoju, DFC (U.S. International Development Finance Corporation) jest zainteresowana wsparciem finansowym budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu w Lubiatowie-Kopalinie.

reklama

W liście intencyjnym podpisanym 12 listopada DFC zadeklarowała, że jest gotowa przeznaczyć na ten cel równowartość ponad 4 miliardów złotych. To kolejne, po amerykańskim Export-Import Banku (Exim Bank), potwierdzenie dużego zainteresowania zagranicznych inwestorów polskim projektem.

– Zaangażowanie tego ważnego podmiotu ma dla nas nie tylko wymiar finansowy. To oznaka zainteresowania administracji amerykańskiej naszym projektem – powiedział dyrektor pionu finansowego PEJ (Polskie Elektrownie Jądrowe) Wojciech Rosiński.

– DFC jest zaangażowana w zwiększanie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. List intencyjny stanowi krok w kierunku zmniejszenia regionalnej zależności od eksportu rosyjskiej energii, a jednocześnie wyraża dążenie do wzmocnienia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy – powiedziała szefowa DFC ds. inwestycji Agnes Dasewicz.

DFC współpracuje z sektorem prywatnym w celu finansowania rozwiązań dla najpoważniejszych wyzwań, przed którymi stoi obecnie rozwijający się świat. Inwestuje w sektorach takich jak energetyka, opieka zdrowotna, infrastruktura krytyczna i technologia.

reklama

Otrzymany list intencyjny DFC to kolejny dokument dotyczący finansowania projektu elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino. Podobną deklarację, na równowartość ok. 70 miliardów złotych, złożył wcześniej amerykański Export-Import Bank (Exim Bank), w wyniku wieloletnich rozmów z amerykańską firmą Westinghouse, w których od ubiegłego roku brały udział PEJ i Bechtel. Westinghouse i Bechtel wchodzą w skład amerykańskiego konsorcjum realizującego inwestycję PEJ na Pomorzu. Zarówno DFC jak i Exim Bank należą do wiodących instytucji finansowych na świecie.

– Cieszę się, że ten kluczowy projekt nabiera tempa. Pierwsza polska elektrownia jądrowa to symbol naszego wspólnego zaangażowania na rzecz czystej i bezpiecznej przyszłości energetycznej. To ważny dzień dla relacji polsko-amerykańskich! Stany Zjednoczone są w pełni zaangażowane we wspieranie transformacji energetycznej Polski, w tym także poprzez zaangażowanie ze strony amerykańskich instytucji finansowych – powiedział Mark Brzeziński, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Źródło: PEJ

ZOBACZ TEŻ:

reklama