Jest już decyzja środowiskowa, która przybliży budowę trasy kolejowej na odcinku Lębork – Łeba. Linia będzie łączyć się w przyszłości z pierwszą polską elektrownią jądrową, której budowa jest planowana w gminie Choczewo.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku 23 sierpnia 2024 roku wydał decyzję środowiskową dla modernizacji linii kolejowej nr 229 na odcinku Lębork – Łeba pod rygorem natychmiastowej wykonalności. To inwestycja bezpośrednio połączona z planowaną budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Elektrownia w Lubiatowie-Kopalinie ma znajdować się na Pomorzu, dokładnie w gminie Choczewo (powiat wejherowski).
W ramach rozbudowania sieci transportowych na potrzeby elektrowni jądrowych jedną z ważniejszych rzeczy jest właśnie rozbudowa połączeń kolejowych w powiatach wejherowskim i lęborskim.
Decyzja środowiskowa to dopiero początek ku drodze modernizacji owych odcinków kolejowych. Do rozpoczęcia prac wymagane są jeszcze: decyzja lokalizacyjna i pozwolenie na budowę.
Modernizacja trasy Lębork – Łeba oraz stacji kolejowej w Łebie
Koszt tej inwestycji ma wynieść około 2,8 mld zł. Do modernizacji mają iść linie 229 i 230 na odcinkach Lębork – Łeba oraz Wejherowo – Kostkowo. Powstanie też nowa linią Kostkowo-Steknica, która poprowadzi przez Choczewo i Lubiatowo-Kopalino, gdzie właśnie ma powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa.
Do rozbudowy linii 229 pójdzie 31 kilometrów odcinka. Modernizacji ma ulec także stacja kolejowa Łeba. Powstanie pięć torów stacyjnych i trzy krawędzie peronowe.
Transport kolejowy do elektrowni jądrowej
Taki planowany układ linii kolejowych w powiecie lęborskim i wejherowskim zapewni linię transportową do miejsca budowy elektrowni jądrowej, ale to nie koniec. Rozbudowany zostanie dostęp do miejscowości nadmorskich, do regionu między Wejherowem a miejscowością Góra. Skróci się także czas przejazdu z Łeby do Trójmiasta.
Dostęp do elektrowni jądrowej będzie opcjonalny – będzie można tam dojechać z dwóch stron, co zapewni sferę bezpieczeństwa dla transportu do oraz z elektrowni, na przykład wywozu niebezpiecznych substancji.
W modernizacji linii kolejowych przewiduje się, że prędkość eksploatacyjna w ruchu pasażerskim osiągnie 160 km/h i 120 km/h dla pociągów towarowych.
Źródło: rynekinfrastruktury.pl, Polskie Elektrownie Jądrowe
5 Komentarze
Nie wyobrażam sobie ,gdzie te 5torów miałoby się zmieścic na stacji kolejowej w Łebie .Dookoła są budynki i płac dla autobusów przed stacją.Jedynie stacja kolejowa w innym miejscu ( przed wjazdem do Łeby ).
Zostanie przebudowana.
Pod staję i tory pójdzie teren ( pomiędzy peronem ,a jeziorem) , na którym latem są stawiane wagony na wczasy wagonowe
Poza tym nie raz pisałem, że PLK przeszacowuje inwestycje. Tu spokojnie styknie na v max 120 km/godz. Na raptem 30 km ile będzie zysku czasowego pomiędzy 120 ,a 160. A o ile koszta budowy i utrzymania większe. Zresztą profil terenu nie pozwoli na większości trasy na taką Vmax. Choć jak się uprzeć to da się zrobić. Ale poco. Aby ktoś za free zgarną kasiorkę.To niegospodarność i marnotrawienie środków zagrożone kryminałem.
Kim ty jesteś, że grozisz kryminałem? Nikim. Więc na szczęście właściwi ludzie zadecydują o parametrach linii.
Chcesz być kimś to zatrudnij się w PKP PLK oczywiście jeśli masz odpowiednie kwalifikacje.