16/06/2024
Reklama Biznes

Ergonomia pracy – jak dbać o nią podczas home office?

Ergonomia pracy – jak dbać o nią podczas home office?

Wielu z nas ma możliwość pracy zdalnej, czyli home office. Jednak zapominamy o zapewnieniu sobie odpowiednich warunków do pracy. Z poniższego artykułu dowiesz się jak stworzyć ergonomiczne biuro we własnym domu.

reklama

Stanowisko dostosowane do Twoich potrzeb

Najważniejsze oczywiście jest odpowiednie biurko i dopasowane do niego krzesło. Oba te meble powinny być także dobrane specjalnie do Twojego wzrostu i sylwetki. Biurko powinno być wystarczająco duże, aby umieścić na nim niezbędne narzędzia pracy. Dobrze, jeśli można regulować jego wysokości, a niektóre modele dają także możliwość pracy na stojąco.

Natomiast krzesło powinno wspierać kręgosłup i pozwalać na utrzymanie stóp na podłodze, z kolanami ustawionymi pod kątem prostym. Znaczenie ma także ergonomiczny sprzęt taki jak klawiatura czy myszka Apple. Zaprojektowane zostały one z dużym naciskiem na ergonomiczny kształt i praktyczne funkcje.

Ergonomiczne akcesoria i ich wpływ na zdrowie

Gdy urządzasz stanowisko do home Office, wybierz akcesoria biurowe dopasowane do Twojej pracy. Podkładki pod nadgarstki, podstawki pod monitory, czy też dodatkowe oświetlenie mogą wiele zmienić. Używanie wyprofilowanych podkładek pod nadgarstki pomaga utrzymać ręce w naturalnej pozycji, zwłaszcza jeżeli Twoja praca polega na pisaniu lub wprowadzaniu danych za pomocą klawiatury.

Praktycznym rozwiązaniem są także podstawki pod monitor, dzięki którym łatwo dopasujesz wysokość ekranu do poziomu Twojego wzroku. Unikniesz w ten sposób garbienia się lub nienaturalnego wyciągania szyi. Nie są to drogie gadżety, a są w stanie znacznie podnieść komfort pracy na domowym stanowisku.

Dobre praktyki w codziennej pracy

Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy to jednak nie wszystko. Ważna jest także organizacja czasu, który spędzasz przed ekranem komputera. Długie sesje mogą prowadzić do problemów ze wzrokiem, bólów mięśni i zmęczenia. Dlatego też co godzinę powinieneś robić sobie kilkuminutową przerwę. Przejdź się w tym czasie, daj odpocząć oczom.

Zwróć także uwagę na utrzymanie w pomieszczeniu sprzyjającej pracy temperatury. Przyjmuje się, że powinno to być od 20 do 22 stopni Celsjusza. Wyższe wartości powodują szybsze zmęczenie i kłopoty z koncentracją. W letnie upały dobrym pomysłem jest korzystanie z klimatyzatora lub wiatraka. Dobre warunki klimatyczne nie tylko zwiększają wydajność, ale także przyczyniają się do lepszego samopoczucia i zdrowia, co jest szczególnie ważne podczas długich godzin pracy w domowym biurze.

Pamiętaj także o odpowiednim oświetleniu Twojego stanowiska pracy. Gdy masz ograniczony dostęp do światła naturalnego, warto zainwestować w dobrą lampę biurkową, która zapewni równomierne, nieoślepiające światło zbliżone do dziennego. Najlepiej do tego celu nadają się lampy LED, ze względu na ich energooszczędność i długą żywotność. Ważne jest, aby lampa była regulowana, co pozwala dostosować kąt i intensywność światła, do Twoich potrzeb.

Ergonomia home office. Zakończenie

Dbaj o swoje miejsce pracy, a Twoje ciało odwdzięczy Ci się zdrowiem i efektywnością! Inwestycja w wysokiej jakości sprzęt i właściwe wyposażenie biurka zdecydowanie podniesie komfort Twojej pracy, co przełoży się na lepsze samopoczucie przez długie lata. Ergonomia podczas pracy zdalnej to coś więcej niż tylko wygoda – to inwestycja w Twoje zdrowie, które przecież zasługuje na pełną uwagę. Więc podchodź do niej z należytą troską i zobacz, jak dużo możesz zyskać!

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z firmą „Komputronik S.A”

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *