reklama
Biznes

Łeba na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Łeba na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

15 września 2021 roku w Warszawie uroczyście podpisano „Porozumienie Sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” (Polish Offshore Wind Sector Deal).

W pracach nad porozumieniem od lipca 2020 roku aktywnie uczestniczyła Gmina Miejska Łeba. W dwóch punktach podpisanych porozumień wymieniany jest Port w Łebie jako terminal serwisowy: W stolicy miasto Łeba reprezentował zastępca burmistrza Krzysztof Król

reklama

Uroczystość podpisania porozumienia odbyła się  z udziałem ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki i sekretarza stanu, pełnomocnika Rządu ds. OZE Ireneusza Zyski, który był także inicjatorem Porozumienia oraz licznych przedstawicieli biznesu, głównie z sektorów energetycznego i morskiego. Porozumienie podpisali przedstawiciele około 200 podmiotów – z administracji rządowej, samorządów, sektora nauki i oświaty, organizacji i firm.

– 15 września 2021 roku zapisze się w kalendarzu jako historyczny dzień dla polskiej energetyki i gospodarki. Polska ma ambicje i możliwości stać się jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, a nawet w Europie. Podpisanie Porozumienia sektorowego przez Stronę rządową i uczestników rynku to kolejny, istotny krok w rozwoju tego zielonego sektora, który pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą pandemią koronawirusa oraz umożliwi skorzystanie z szansy jaką daje instalacja 11 GW mocy do 2040 roku. Dziś kładziemy kamień węgielny pod stabilną współpracę miedzy rządem, samorządem i firmami – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Morska energetyka wiatrowa to nie tylko wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i filar transformacji energetycznej. To cywilizacyjna szansa na rozwój i budowanie przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorców w oparciu o nowoczesne technologie zeroemisyjne. Dzięki uruchomieniu inwestycji wartych ok. 130 mld złotych powstaną nowe, dobrze płatne miejsca pracy – dodał minister Kurtyka.

Komentarze