reklama
Biznes

Podwórka integracyjne zmieniają dzielnicę „Lębork Nowy Świat”

Podwórka integracyjne zmieniają dzielnicę „Lębork Nowy Świat”

Przez całe wakacje w wielu miejscach obszaru rewitalizacji „Lębork Nowy Świat” prowadzona była budowa tzw. podwórek integracyjnych. Oglądać możemy już efekt najważniejszych i najkosztowniejszych robót budowlanych. W II etapie prowadzone będą nasadzenia zieleni. Postęp tych prac jest uzależniony od pogody i rodzaju roślin.

Podwórka integracyjne oprócz zmiany wyglądu wcześniej mało atrakcyjnych przestrzeni publicznych mają być przyczynkiem do zmiany postaw, nawiązaniu współpracy dobrosąsiedzkiej i dbania o wspólną przestrzeń. Tak dzieje się już w wielu miejscach. Chodnik, trawnik, skalniak, rabata z kwiatami, ławka, a do tego czasem nowe ogrodzenie, furtka zamykana na noc czy działający domofon są impulsem do pozytywnych zmian. W utrzymaniu porządku na podwórkach i terenach przyległych mieszkańcom pomagają postawione nowe, estetyczne wiaty na pojemniki na odpady.  

reklama

Ideą rewitalizacji jest współpraca z lokatorami i wsłuchiwanie się w ich potrzeby. Dlatego w wielu miejscach pojawiły się stojaki i linki na pranie. Tego właśnie oczekiwali mieszkańcy podczas społecznych konsultacji.

Na początku września odebrano prace budowlane na podwórkach przy ulicach Stryjewskiego, Malczewskiego i Bohaterów Westerplatte

W ramach zagospodarowania dużego podwórka na zapleczu budynków Bohaterów Westerplatte 5 i Stryjewskiego 49 wybudowano chodnik, oświetlenie i monitoring. Część terenu utwardzono ażurowymi płytami na których chętnie parkują swoje auta mieszkańcy. Jak na prawdziwym podwórku nie zabrakło trzepaka i linek do prania. Postawiono też dwie wiaty śmietnikowe i pergolę z ławką. Całość uzupełnią trawniki, nasadzenia oraz skalniak. Od strony Stryjewskiego na wąskim przesmyku na prośbę mieszkańców pojawiła się furtka. Koszt prac rewitalizacyjnych w tym miejscu wyniósł 225 tys. zł.

Zmieniło się także wiele na podwórku za budynkami Malczewskiego 22-24. Zaaranżowano tam przestrzeń do wypoczynku, zabawy i wspólnego spędzania czasu. W ramach rewitalizacji powstał tam parking, chodnik, ścieżki żwirowe. Postawiano wiatę śmietnikową, ławki i 2 lampy. Koszt kluczowego pierwszego etapu przebudowy podwórka wyniósł 257 tys. zł.

Zmiany widać doskonale na małych podwórkach przy sąsiadujących ze sobą podwórkach Stryjewskiego 5 i Malczewskiego 11-12. Położono tam chodnik, wytyczono żwirowe alejki, postawiono ławki i linki na pranie. Nie zapomniano oczywiście o estetycznych wiatach śmietnikowych. Koszt prac budowlanych w tym miejscu wyniósł 130,5 tys. zł. Kolejnym etapem będą nasadzenia zieleni.

Budowa podwórek integracyjnych jest realizowana w ramach dużego projektu inwestycyjno-infrastrukturalnego „Odnowiony Lębork – rewitalizacja obszaru Nowy Świat”.  Jego łączna wartość to aż 20 mln 467 tys. zł w tym 11 mln 423 tys. zł to pozyskana przez Miasto Lębork unijna dotacja.

Komentarze