reklama
Biznes

Mieszkanie dla par – ile pokoi?

Mieszkanie dla par – ile pokoi?

Wybierając mieszkanie kierujemy się przede wszystkim tym, ile osób będzie w nim mieszkać. Od tego zależny jest minimalny metraż, a także liczba pokoi. Na inną nieruchomość zdecydują się wielodzietne rodziny, a na jeszcze inną osoby idące przez życie w pojedynkę. Jakie mieszkanie będzie odpowiednie dla par? Ile powinno mieć pokoi? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu każdego z nas i to niezależnie od tego, czy nieruchomość nabywamy za własne oszczędności czy też na kredyt. Wybierając mieszkanie należy wziąć pod uwagę jak najwięcej aspektów, w tym okoliczności, które z biegiem lat mogą ulec zmianie.

reklama

Ile pokoi w mieszkaniu dla par?

Według danych statystycznych zebranych przez obido.pl, prawie połowa par, które nie posiadają jeszcze dzieci, decyduje się na mieszkania z dwoma pokojami, 34% ankietowanych poszukuje nieruchomości z trzema pokojami, a zaledwie 11% rozgląda się za typową kawalerką. Jest to dowód na to, że większość par wybiera liczbę pokoi z myślą o powiększeniu w przyszłości rodziny. W tym kontekście najbardziej optymalna jest nieruchomość z trzema pokojami, z których jeden może posłużyć parze jako sypialnia, drugi jako salon, a trzeci jako dziecięcy pokój. Do czasu narodzin pierwszego dziecka oba pokoje mogą także służyć jako przestrzeń do pracy dla każdego z domowników. 

Mieszkanie dla pary – jaki metraż?

Jak więc widzimy, preferowany przez pary metraż to około 30-50 metrów kwadratowych. Jednym z kluczowych powodów są naturalnie kwestie ekonomiczne. Średni metraż pozwala na zakup mieszkania za kwotę, którą para posiada lub jest w stanie otrzymać w takiej wysokości kredyt hipoteczny. Taka wielkość nieruchomości sprawia, że można stworzyć ciekawe aranżacje i efektywnie zagospodarować całą przestrzeń, którą w razie konieczności można zmodyfikować lub wykreować na nowo. Dobrze urządzone mieszkanie o średnim metrażu łatwiej jest później także wynająć czy nawet sprzedać. Nieruchomości tego typu cieszą się bowiem obecnie sporą popularnością, co tylko zwiększa opłacalność takiej transakcji. 

Mieszkanie dla par – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając mieszkanie warto sprawdzić jak największą liczbę odpowiadającym potrzebom danej pary ofert, a najlepsze z nich obejrzeć na własne oczy. Oprócz metrażu, liczby pokoi i ogólnego rozkładu mieszkania warto szczegółowo przyjrzeć się kilku kwestiom. Mowa tutaj między innymi o stanie technicznym budynku i samego lokum, kondygnacji, na której się znajduje, lokalizacji, a także dodatkowym atutom takim jak parking czy pomieszczenia piwniczne. Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie, czego właściwie się potrzebuje, uwzględniając własne możliwości finansowe, a także zakres cenowy podobnych mieszkań w takiej lokalizacji. Bezpośrednio przed zakupem należy ponadto jeszcze raz sprawdzić wszelkie formalności oraz poziom bezpieczeństwa samej operacji i otrzymanie wszelkich dokumentów ją potwierdzających, w tym aktu notarialnego. 

(artykuł partnera)

Komentarze