16/06/2024
Aktualności

Zobacz, jak postępują prace przy budowie hospicjum w Pogorzelicach [ZDJĘCIA]

Zobacz, jak postępują prace przy budowie hospicjum w Pogorzelicach [ZDJĘCIA]

Trwają prace budowlane w powstającym w Pogorzelicach Lęborskim Hospicjum Stacjonarnym. Według zapowiedzi ma ono zostać uruchomione pod koniec tego roku – to aż o dwa lata wcześniej niż pierwotnie planowano.

reklama

Na ten moment w budynku hospicjum trwa montaż instalacji wentylacyjnej, po czym realizowane będą prace wykończeniowe. Budynek posiada instalację odgromową, elektryczną, gazową, działa system nadzoru elektronicznego nad obiektem. Zaawansowanie prac potwierdza, że przyjęty termin oddania budynku do użytku, określony na koniec bieżącego roku, nie będzie w żaden sposób zagrożony. Agata Kozyr oprowadziła gości – starostę powiatu lęborskiego Tomasza Litwina oraz wicestarostę Adriana Wentę po obiekcie od piwnicy po piętro, prezentując postęp prac, omawiając docelową funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń i plany rozwojowe po uruchomieniu hospicjum.

W zasięgu obsługi hospicjum znajdować się będzie ok. 130 tys. mieszkańców, którzy zyskają dostęp do profesjonalnej opieki hospicyjnej w trybie stacjonarnym. Uwzględniając średni czas pobytu w hospicjum, między 18 a 30 dni, rocznie placówka pomoże średnio 200-250 chorym u kresu życia. Pobyt w hospicjum, zgodnie z fundamentalnymi założeniami ruchu hospicyjnego, będzie bezpłatny.

Wybudowany w Pogorzelicach obiekt całościowo liczy 3214 m kw., powierzchnia użytkowa wynosi 2335 m kw. Oprócz pokojów dla osób pod opieką hospicjum, w strefie hospicyjnej znajdzie się pokój psychologa, lekarza, gabinet zabiegowy, dyżurka pielęgniarska, magazyny podręczne, magazyny bielizny, apteka, pomieszczenia dla rodzin i wolontariuszy oraz specjalne pomieszczenie pro morte. O pełne wyżywienie, zgodne z życzeniami pacjenta, zadba znajdująca się na miejscu kuchnia. Całość obiektu przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że według zapowiedzi ma ono zostać uruchomione pod koniec tego roku – to aż o dwa lata wcześniej niż pierwotnie planowano. Wszystko dzięki Fundacji Biedronki, która pod koniec 2023 r. przekazała pięć milionów złotych na dokończenie budowy, stając się strategicznym partnerem inicjatywy. Więcej o tym czytaj:
Budowę zakończą dwa lata przed terminem [Zdjęcia]

Możliwe, że budowę w Pogorzelicach kwotą 100 tys. zł wesprze też Urząd Miejski w Lęborku. Uchwałę intencyjną w tej spawie podjęli miejscy radni podczas styczniowej sesji. Więcej o tym czytaj:
O wypłacie zadecyduje burmistrz

Przypomnijmy również, że trzy miesiące temu powiatowi radni zadecydowali o przyznaniu dofinansowania Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne w kwocie 150 tys. zł. Więcej o tym czytaj:
Kolejne środki trafiły na konto budowy hospicjum w Pogorzelicach

Natomiast w czerwcu ubiegłego roku radni Rady Miejskiej w Lęborku zagłosowali już za udzieleniem hospicjum dotacji w wysokości 200 tys. zł. Więcej o tym czytaj:
Lęborskie Hospicjum Stacjonarne (wreszcie) ze wsparciem miasta

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *