14/04/2024
Aktualności

Kolejne środki trafiły na konto budowy hospicjum w Pogorzelicach

Kolejne środki trafiły na konto budowy hospicjum w Pogorzelicach

Jest wsparcie finansowe dla powstającego w Pogorzelicach pod Lęborkiem Hospicjum Stacjonarnego.

reklama

Powiatowi radni zdecydowali o przyznaniu dofinansowania Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne w kwocie 150 tys. zł.

Pieniądze przeznaczone będą na instalację zewnętrzną gazu z montażem dwóch zbiorników, w tym wykonanie płyty fundamentowej pod zbiorniki. Zakupione i zamontowane mają być dwa zbiorniki po 6400 metrów sześciennych wraz z ochroną katodową, zespołem redukcyjnym I i II stopnia, kolektorem gazowym, armaturą zaporową odcinającą, szafą gazową, gazociągiem, elektrozaworem, rurociągiem i uziemieniem.

W przyznanej kwocie zawarto także koszty materiałów uzupełniających, prace budowlane związane z instalacją wraz z robotami wykończeniowymi i zagęszczaniem gruntu wokół zbiorników oraz testy szczelności, pomiary i sporządzenie dokumentacji do Urzędu Dozoru Technicznego. Przyznane środki będą wykorzystane również do wykończenia posadzek w piwnicy obiektu.

Umowę sygnowali starosta powiatu lęborskiego Alicja Zajączkowska, członek Zarządu Powiatu Ryszard Wenta z kontrasygnatą skarbnika powiatu Haliny Zielonki. Fundację LHS reprezentowały prezes zarządu Agata Kozyr i pełnomocnik rady fundacji Joanna Raczyńska.

Przypomnijmy, że według zapowiedzi hospicjum w Pogorzelicach ma zostać uruchomione pod koniec tego roku – to aż o dwa lata wcześniej niż pierwotnie planowano. Wszystko dzięki Fundacji Biedronki, która pod koniec 2023 r. przekazała pięć milionów złotych na dokończenie budowy, stając się strategicznym partnerem inicjatywy. Placówka pomieści 16 pacjentów leczonych paliatywnie, którzy otrzymają niezbędną opiekę medyczną i psychologiczną. Uwzględniając średni czas pobytu w hospicjum, między 18 a 30 dni, rocznie placówka pomoże średnio 200-250 chorym u kresu życia. Pobyt w hospicjum, zgodnie z fundamentalnymi założeniami ruchu hospicyjnego, będzie bezpłatny. Więcej o tym czytaj:
https://www.lebork24.info/2023/12/01/budowe-zakoncza-dwa-lata-przed-terminem-zdjecia/

Możliwe, że budowę w Pogorzelicach kwotą 100 tys. zł wesprze też Urząd Miejski w Lęborku. Uchwałę intencyjną w tej spawie podjęli miejscy radni podczas styczniowej sesji. Więcej o tym czytaj:
https://www.lebork24.info/2024/01/26/o-wyplacie-zadecyduje-burmistrz/

Przypomnijmy również, że w czerwcu ubiegłego roku radni Rady Miejskiej w Lęborku zagłosowali już za udzieleniem hospicjum dotacji w wysokości 200 tys. zł. Więcej o tym czytaj:
https://www.lebork24.info/2023/06/21/leborskie-hospicjum-stacjonarne-wreszcie-ze-wsparciem-miasta/

Warto także dodać, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne pozyskała między innymi 100 tys. zł od gminy Potęgowo i 100 tys. zł od Łeby. Gmina Wicko wsparła inicjatywę sumą 130 tys. zł., a gmina Nowa Wieś Lęborska zainwestowała w infrastrukturę w okolicach budowanego hospicjum, które znajduje się na jej terenie. Dwukrotnie pieniądze na budowę przekazał też były premier RP Mateusz Morawiecki. Najpierw w 2022 roku w kwocie 800 tys., a w 2023 roku – 997 tys. zł. Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne we własnym zakresie pozyskała łącznie prawie 7 mln zł.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku / Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECAMY
 
close-link