03/03/2024
Aktualności

Budowę zakończą dwa lata przed terminem [Zdjęcia]

Budowę zakończą dwa lata przed terminem [Zdjęcia]

Hospicjum w Pogorzelicach zostanie uruchomione pod koniec przyszłego roku – to aż o dwa lata wcześniej niż pierwotnie planowano. Wszystko dzięki Fundacji Biedronki, która przekazała pięć milionów złotych na dokończenie budowy, stając się strategicznym partnerem inicjatywy. Placówka pomieści 16 pacjentów leczonych paliatywnie, którzy otrzymają niezbędną opiekę medyczną i psychologiczną. Uwzględniając średni czas pobytu w hospicjum, między 18 a 30 dni, rocznie placówka pomoże średnio 200-250 chorym u kresu życia. Pobyt w hospicjum, zgodnie z fundamentalnymi założeniami ruchu hospicyjnego, będzie bezpłatny.

reklama

Hospicjum w Pogorzelicach miało powstać najwcześniej w 2026 roku, przy założeniu, że do tego czasu udałoby się zebrać wystarczające fundusze. – Wsparcie ze strony naszego głównego fundatora skraca ten czas aż o dwa lata, a jednocześnie kończy siedem lat ciężkich zmagań w pozyskiwaniu środków na to, aby powstało hospicjum, które jest nam bardzo potrzebne – mówi Agata Kozyr, prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.  – Dziękuję Fundacji Biedronki za dostrzeżenie i uznanie doniosłości tego przedsięwzięcia i za docenienie ogromu starań wszystkich nas, którzy tak bardzo zabiegamy o powstanie hospicjum w Pogorzelicach. 

Osoby, które trafią do hospicjum będą miały zapewnioną całodobową opiekę hospicyjną i paliatywną. W okolicy nie ma tego typu placówek. Na wolne miejsce w hospicjach, znajdujących się w odległości 50-80 km od Lęborka, chorzy oczekują nawet po 3-4 tygodnie. Wielu z nich, ze względu na terminalne stadium choroby, nie doczekuje tego wsparcia.

Budowa placówki możliwa jest dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. Obiekt powstał na działce przekazanej przez darczyńców, jego projekt też powstał pro bono. Przy wsparciu bardzo dużej liczby darczyńców: osób prywatnych i firm, oraz dzięki pieniądzom pozyskanym częściowo z budżetu państwa i od samorządów lokalnych Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne we własnym zakresie pozyskała łącznie prawie 7 mln złotych. Budowa hospicjum ruszyła w marcu 2021 roku. To już drugie hospicjum w Polsce, które otrzymało wsparcie z Fundacji Biedronki. – 1,5 roku temu, dzięki naszemu wsparciu, uruchomiono Hospicjum Fundacji Proroka Eliasza na Podlasiu. Zobaczyliśmy na własne oczy, jak potrzebne i ważne są tego typu miejsca, poznaliśmy historie pacjentów, ale też wyzwania z jakimi wiąże się tak ogromna inwestycja – tłumaczy Katarzyna Scheer, prezes Fundacji Biedronki. – Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne ujęła nas determinacją, rozsądnym planowaniem i umiejętnością budowania silnej społeczności wokół hospicjum, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć budowę placówki.

Dzięki hospicjum w Pogorzelicach ok. 130 tysięcy mieszkańców regionu (powiatu lęborskiego i gmin sąsiadujących) uzyska dostęp do profesjonalnej opieki hospicyjnej w trybie stacjonarnym. Uwzględniając średni czas pobytu w hospicjum, między 18 a 30 dni, rocznie placówka pomoże średnio 200-250 chorym u kresu życia. Pobyt w hospicjum, zgodnie z fundamentalnymi założeniami ruchu hospicyjnego, będzie bezpłatny.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Fundacja Biedronki / Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne

reklama

1 Komentarz

    Super Brawo Wyyyy

    3
    1

Komentarze są wyłaczone