reklama
Biznes

Miasta i gminy powiatu lęborskiego stracą na „Polskim Ładzie”?

Miasta i gminy powiatu lęborskiego stracą na „Polskim Ładzie”?

Ponad 15 milionów, tyle na „Polskim Ładzie” mogą stracić miasta i gminy z powiatu lęborskiego. Ruszył specjalny licznik kosztów rządowego programu. Przygotował go Związek Miasta Polskich i Unia Metropolii Polskich. Licznik w prosty sposób wylicza koszt rządowego programy „Polski Ład” dla poszczególnych miast czy gmin i opiera się na średnim ubytku w podatku PIT (26,8 proc.), który nie trafi do miast i gmin w związku z wprowadzeniem nowej kwoty wolnej od podatku, która zgodnie z planem ustawy wzrośnie do 30 tys. zł oraz podniesieniem progu podatkowego do 120 tys. zł. To oznacza bowiem znaczny ubytek wpływów do budżetów samorządów.

reklama

ZMP wyliczył, że w ciągu 10 lat miasta i gminy stracą na „Polskim Ładzie” w związku ze mianami w podatkach PIT i CIT 145 mld podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld. Oznacza to mniej pieniędzy na nie tylko na inwestycje, ale także na bieżącą działalność, a więc ograniczenie wydatków na edukację, transport miejski, usługi komunalne czy kulturę.

Według licznika dostępnego pod adresem www.natwojkoszt.pl straty podatkowe w roku 2022 miast i gmin z powiatu lęborskiego wyniosą ponad 15 mln złotych: 

Lębork – 9.251.261 zł

Nowa Wieś Lęborska – 3.187.523 zł

Cewice – 983.496 zł

Łeba – 976.344 zł

Wicko – 836.000 zł

Fotowoltaika? Darmowa wycena od ENERGETYCZNYCH z Lęborka!
Darmowa wycena
POLECAMY
 
close-link