03/03/2024
Aktualności

Śladami przeszłości: linia kolejowa nr 237 Lębork – Bytów

Śladami przeszłości: linia kolejowa nr 237 Lębork – Bytów

Linia kolejowa nr 237 między Lęborkiem a Bytowem nie funkcjonuje od prawie 80 lat. Część linii została odbudowana w 1947 roku, jednak w latach 70. XX wieku ruch pasażerski został wstrzymany na dobre.

reklama

Na Pomorzu oraz innych terenach, które dawniej należały do Niemiec, można znaleźć mnóstwo reliktów przeszłości, które przypominają nam o minionych czasach. Jednym z nich jest zapomniana linia nr 237, która łączyła ze sobą Lębork oraz Bytów. Trasa kolejowa powstała w 1902 roku na potrzeby przekształcenia węzła bytowskiego w czterokierunkowy węzeł przesiadkowy. Jednak już w 1945 roku tory zostały rozebrane przez maszerującą tymi rejonami Armię Czerwoną.

Część linii została odbudowana w 1947 roku, prawdopodobnie na potrzeby Kaszubskiej Wytwórni Drożdży w Maszewie Lęborskim (dawniej Państwowy Zakład Produkcji Rolnej, a później Państwowy Zakład Produkcji Drożdży). Odbudowany odcinek kolejowy łączył Lębork z Cewicami, a składy towarowe regularnie korzystały z tego odcinka, aby zaopatrywać drożdżownię w potrzebne zasoby oraz aby wywozić wytwarzane towary. Na trasie Lębork – Cewice było zaledwie kilka stacji kolejowych: Lębork Dretowo, Osowo Lęborskie oraz Maszewo Lęborskie. Torami do 1975 roku jeździły także pociągi z wagonami pasażerskimi.

Dla tego odcinka charakterystyczne są ogromne mosty kolejowe, które powstały nad wieloma zagłębieniami i kotlinami kaszubskich krajobrazów. Większość z nich można podziwiać do dzisiaj. Cechą charakterystyczną tej linii była także nieduża prędkość jazdy ze względu na przestarzałe tory. Pociągi na tej trasie jeździły z ograniczeniem do 40km/h. Wyjątkowe i jednocześnie warte uwagi na tym odcinku są także dworce kolejowe, które zostały zbudowane według tego samego wzoru: spory dwupiętrowy budynek z przyłączonym do niego magazynem. Do dzisiaj bardzo dobrze się zachowały i w wielu przypadkach służą jako budynki mieszkalne.

Odcinek Lębork – Cewice powstał w bardzo trudnym dla przemysłu kolejowego terenie. Krajobraz na tym odcinku posiada wiele wzgórz i wzniesień. Pociągi z Lęborka do Cewic musiały pokonywać różnicę wysokości niemal 130 metrów. Od Cewic do Bytowa linia była już  znacznie łagodniejsza, a gdzieniegdzie zachowały się dawne słupki oraz resztki drewnianych podkładów torowych. Na trasie Lębork – Bytów funkcjonowało aż 11 stacji, a cały odcinek liczył 55 kilometrów długości. Obecnie jedyne pozostałości linii kolejowej w Bytowie to wyjazd ze stacji, który służy głównie do manewrów. Bytów mocno ucierpiał na zlikwidowaniu tego odcinka torowego, ponieważ obecnie nie wyjeżdżają z niego żadne pociągi w kierunku Lęborka.

Ruch pasażerski na odcinku Lębork – Cewice został wstrzymany w 1975 roku, jednak do 2004 roku regularnie korzystało z niego wojsko, które wykorzystywało tory do transportu zaopatrzenia do jednostki wojskowej w Siemirowicach. W 2014 roku tory przeszły modernizację na odcinku Lębork – Maszewo Lęborskie na potrzeby wojska. Historycznym momentem dla tej linii oraz wielu mieszkańców regionu był okazjonalny przejazd pociągu pasażerskiego w 2017 roku. Była to prawdopodobnie ostatnia okazja, aby przejechać się tym reliktem historii. Obecnie tory wykorzystywane są do przejazdu cystern kilka razu w roku oraz do okazjonalnego ruchu kolejowego.

reklama

Fot. Wikipedia

reklama

4 Komentarze

  Są plany pociągnięcia PKM od Trójmiasta do Sierakowic.
  Może nowi włodarze spróbują się podpiąc do tego projektu wykorzystując to co jest i dalej proponując trasę Cewice-Siemirowice-Kamienica Królewska-Sierakowice.
  Powstałby fajny dojazd i na Kaszuby, i na lotnisko i alternatywa na trasę do Trójmiasta np. na czas rozbudowy linii do Wejherowa, czy dla ruchu towarowego dla portów

  27
  1

   Nie zbyt dużo było w tym sensu ponieważ z Lęborka obie te trasy odchodzą w dwie różne strony. Dodatkowo wygląda na to że zrobiono tunnel dla torów byłej trasy Lębork-Sierakowice pod estakadą która w tamtym miejscu przechodzi więc jest duża szansa że w przyszłości będzie powrót trasy Lębork-Sierakowice. Nie wiem czy było by wystarczające zainteresowanie trasą Lębork Bytów

  Fajny pomysł z tą rozbudową.Ale pieknie by bylo,gdyba ta trasa z Leborka do Bytowa nadal mogla funcjonowac.Turystycznie piekna trasa: lasy, wzgorza, rzeki, jeziora, pola uprawne itp.Co do tej trasy to nietylko drozdzowania korzystala z tej linii,ale pragne przypomniec,ze m.in takze Bacutil w Kamiencu,za Cewicami.Wiele wagonow ze zbożem czy paszami jeździło..

  Bzdury. Tory zabrali ruski. Jako dzieci śmieliśmy się że do niklowania. Zostały od nowa zbudowane ale nie że względu na drożdżownię tylko do jednostki lotnictwa w Siemirowicach. Dalej działają. W latach 70 tych powstała dużą mieszalnia pasz w Siemirowice Skrzyżowanie. Tam też jes bocznica dużo większa niż szła do drożdżówki. Linia kolejowa nadal czynna na potrzeby wojska.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *