30/11/2023
Biznes

Ile kosztuje postawienie znaku drogowego?

Ile kosztuje postawienie znaku drogowego?

W Polsce praktycznie każdy może kupić znak drogowy bez specjalnego zezwolenia. Legalny zakup nie jest równoznaczny z możliwością postawienia znaku w dowolnie wybranym miejscu. Ile kosztuje postawienie znaku drogowego i kto może to zrobić zgodnie z prawem? Z poniższego poradnika dowiesz się wszystkiego na ten temat.

reklama

Postawienie znaku drogowego – ile kosztują i od czego zależy cena?

Jeśli chodzi o znaki drogowe koszt zakupu jednej sztuki drogowskazu w dużym lub wielkim rozmiarze, może oscylować w granicy 200-300 złotych. Na rynku wyróżniamy różnego rodzaju znaki drogowe, które różnią się między sobą wieloma parametrami:

  •  rozmiarem,
  •  materiałem wykonania,
  •  przeznaczeniem,
  •  kolorystyką,
  •  poziomem odblaskowości.

To od tych czynników uzależniona jest całkowita cena zakupu znaku drogowego. Zakup drogowskazów na własny użytek ma sens tylko wtedy, kiedy masz możliwość ich montażu na prywatnej posesji (oczywiście zgodnie z przeznaczeniem).

Gdzie można kupić znaki drogowe w Polsce?

W Polsce znaki drogowe można kupić przede wszystkim przez internet na stronie znakidrogowe24.pl. Wszystkie kategorie oznakowania (ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości oraz uzupełniające) muszą spełniać ściśle określone warunki techniczne wskazane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[1].

Zarządca lub podmiot odpowiedzialny za organizację ruchu i oznakowanie drogi powinien wziąć pod uwagę możliwość zakupu znaków przez internet w sprawdzonym sklepie. To gwarancja dostępu do wysokiej jakości certyfikowanych drogowskazów.

Znaki drogowe – koszt. Kto i za ile może ustawić drogowskaz?

Ustawienie drogowskazu na własną rękę jest możliwe wyłącznie na prywatnej posesji, która nie łączy się bezpośrednio z drogą publiczną. O czym warto pamiętać, kupując znaki drogowe? Koszt przygotowania kompletnego oznakowania dłuższego odcinka drogi może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zarządcy przed podjęciem jakichkolwiek działań mogą szybko sprawdzić, ile kosztują znaki drogowe: https://znakidrogowe24.pl/pl/blog/5. Najłatwiejszym sposobem jest weryfikacja oferty sklepu internetowego z drogowskazami. Całkowite koszty oznakowania danego odcinka jezdni ponosi zarządca lub właściciel drogi.

Koszty postawienia znaku drogowego a odpowiedzialność zarządcy

Regulacje prawne w Polsce wywodzące się z licznych rozporządzeń ministrów oraz przyjętych ustaw wskazują, że pełną odpowiedzialność za oznakowanie drogi bierze podmiot zarządzający. W razie konieczności wymiany znaków na nowe (uszkodzenie dotychczasowych), zmiany ich położenia lub zakupu dodatkowych drogowskazów należy zgłosić ten fakt do zarządcy.

Średnie ceny znaków drogowych mieszczą się w przedziale od 100 do nieco ponad 300 złotych za sztukę. Każdy zarządca powinien dbać o to, aby regularnie wymieniać uszkodzone znaki, a także zapewniać maksimum bezpieczeństwa na drodze – niezależnie od kosztów przedsięwzięcia.

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20032202181

Artykuł partnera.

reklama
Poprzedni artykuł