Aktualności Kultura

Pogrążyła ich heroina. Poznaj historię legend polskiego rocka

Pogrążyła ich heroina. Poznaj historię legend polskiego rocka

W czwartek, 11 maja o godzinie 17, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku odbędzie się spotkanie z Tomaszem Ladą, autorem książki „Zagrani na śmierć. Mroczne ścieżki polskiego undergroundu” .

reklama

Gościem spotkania będzie Tomasz Lada (ur. 1968), dziennikarz, redaktor i krytyk. Członek Akademii Fonograficznej w sekcji muzyki rozrywkowej. Pracował w „Życiu Warszawy”, „Życiu”, „Super Expressie”, „Fakcie”, „Tele Tygodniu” oraz miesięczniku „Maxim”. Jest również autorem książki „Psychodeliczni Kowboje. Kawałki o Zespole Przeklętym”.

Podczas spotkania z lęborską publicznością Tomasz Lada zaprezentuje wydaną w zeszłym roku książkę „Zagrani na śmierć. Mroczne ścieżki polskiego undergroundu”. Jej bohaterami są trzej bezkompromisowi artyści – Janusz Rołt (1957-1990), Dariusz Andrzej Hajn „Skandal” (1964-1995) i Robert Sadowski „Sadek” (1963-2005) – legendy polskiej niezależnej sceny rockowej i alternatywnej lat 80. Ci trzej muzyczni geniusze byli postaciami tragicznymi, których pogrążyła heroina. Współtworzyli jednak najważniejsze nagrania polskiego rocka.

Wszyscy trzej byli niezwykle utalentowani, wszyscy żyli na krawędzi, żaden z nich nie uciekł od schematu rockandrollowego straceńca. Wszyscy trzej zmarli przedwcześnie, a śmierć każdego z nich obrosła legendą. Muzycy współtworzyli najważniejsze nagrania polskiego rocka – „Czarną Brygadę” Brygady Kryzys, „Historię Podwodną” Lecha Janerki, wczesne kapitalne utwory Armii, „Czwórkę” Dezertera, mroczne romanse grupy Madame oraz kultowe albumy Houka i Kobonga.

Dariusz Andrzej Hajn, znany jako „Skandal” był wokalistą punkrockowego zespołu Dezerter w latach 1981–1986. Zmarł w wieku niespełna 31 lat w wyniku przedawkowania narkotyków. Janusz „Grzmot” Rołt był perkusistą. Brał udział w nagraniach m.in. takich zespołów jak: Brygada Kryzys, Armia, zespół Lecha Janerki. Zmarł śmiercią samobójczą w wieku 33 lat. Robert „Sadek” Sadowski był gitarzystą rockowy, znanym z działalności w wielu polskich zespołach rockowych od połowy lat 80. zeszłego wieku, m.in. Madame, Houk i Kobong. Zmarł na atak serca w wieku 41 lat.

Książka „Zagrani na śmierć. Mroczne ścieżki polskiego undergroundu” opowiada o życiu złożonym w ofierze muzyce. Autor, Tomasz Lada raczej przełamuje mity, niż je tworzy przy okazji oddając hołd wielkim artystom. Pomagają mu w tym ludzie, którzy ich znali i kochali, którzy z nimi grali i wyrzucali ich z zespołów, którzy się z nimi kłócili i mieli ich dość.

Spotkanie, które poprowadzi Michał Szykut rozpocznie się w czwartek, 11 maja o godzinie 17, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku.

reklama

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECAMY
 
close-link