07/05/2024
Aktualności

Rośnie liczba samobójstw. Na Pomorzu najgorzej…

Rośnie liczba samobójstw. Na Pomorzu najgorzej…

Niepokojąco rośnie w Polsce liczba samobójstw dzieci i młodzieży do 18 roku życia. W roku 2022 odnotowano 2031 takich prób w tym aż 417 na Pomorzu. Z danych Fundacji GrowSpace wynika, że to wzrost o 150 procent w stosunku do danych z 2020 roku. W ubiegłym roku padł także rekord prób samobójczych zakończonych zgonem, było ich 150. Fundacja GrowSpaceapeluje o wprowadzenie prewencji suicydalnej do szkół, opartej na szkoleniach dla nauczycieli i profilaktyce wśród uczniów, budowaniu zespołów interwencyjnych i wsparciu grup szczególnie zagrożonych kryzysami zdrowia psychicznego.

Fundacja zaprezentowała również mapę województw z naniesioną liczbą prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w roku 2022 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Tu również najgorzej wypada woj. pomorskie. Liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży do lat 18 na 100 tysięcy mieszkańców na Pomorzu wynosi aż 17,68 osób. W sąsiednim województwie kujawsko-pomorskim takich przypadków jest zaledwie 2,38 a w Wielkopolsce 2,40.

reklama

Z innych danych dotyczących powiatu lęborskiego wynika, że w latach 2016-2021 w przedziale wiekowym do 18 roku życia odnotowano 30 usiłowań prób samobójczych, w tym 1 skuteczne. W przypadku osób dorosłych odnotowano 339 usiłowań prób samobójczych, w tym 165 skutecznych.

Zgodnie z danymi z jednostek Policji, które były źródłem danych do raportu Fundacja GrowSpace  najmłodsze osoby targające się na swoje życie mieściły się w przedziale wiekowym 7-12 lat. Takich sytuacji było np. 5 w województwie małopolskim oraz 7 w województwie dolnośląskim. Do najczęstszych przyczyn wskazywanych przez niektóre komendy należały problemy rodzinne, mobbing w środowisku szkolnym oraz zaburzenia psychiczne.

– Jesteśmy w momencie, w którym mierzymy się z ogromnym kryzysem samobójczym. Nie bójmy się mówić o tym. Badacze wskazują, że rozmawianie o samobójstwie jest niezwykle istotne i może zapobiec wzrastaniu tych liczb – mówiła podczas prezentacji wyników badań pod siedziba Ministerstwa Edukacji i Nauki psycholożka Paulina Filipowicz. – Samobójstwa mają bardzo wiele przyczyn, jednym z nich są choroby psychiczne, w tym depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia adaptacyjne, które bezpośrednio wynikają z trudności przystosowania się do otaczającej rzeczywistości. Rzeczywistość, która otacza dzieci i młodzież w obecnych czasach, nie jest łatwa: jesteśmy po pandemii, jesteśmy w trakcie wojny w Ukrainie, jesteśmy po nauczaniu zdalnym. Na pewno te czynniki przyczyniły się do wzrostu liczby samobójstw dzieci i młodzieży i prób samobójczych – dodała.

Autorzy raportu przekazali, że kierują petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wprowadzenia spójnego programu prewencji oraz postwencji suicydalnej. W ich ocenie prewencja powinna zawierać takie elementy jak: psychoedukacja, obecność oraz dostępność psychologa w każdej szkole, szkolenia dla kadr pedagogicznych, tworzenie zespołów interwentów kryzysowych, system rozpoznawania i reagowania na myśli samobójcze oraz skuteczną postwencję.

reklama
reklama