14/11/2024
Aktualności

Matura 2024 czas start! Dziś egzamin z języka polskiego [ZDJĘCIA]

reklama
Matura 2024 czas start! Dziś egzamin z języka polskiego [ZDJĘCIA]

Matura 2024 rozpoczęła się! 469 absolwentów lęborskich szkół średnich przystąpi do tegorocznych egzaminów maturalnych. Dziś, 7 maja, pierwszy z nich – pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym.

We wtorek, 7 maja, punktualnie o godzinie 9:00, pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym, rozpoczęły się matury. Spośród 469 maturzystów z pięciu lęborskich szkół średnich – 217 jest z liceów, a 252 z techników. Ponadto 35 byłych uczniów (1 z liceum i 34 z techników) postanowiło do matur nie przystępować. Natomiast promocji nie uzyskało 9 osób z techników, którzy poprawki będą mieli w sierpniu. Łącznie wszystkich uczniów ostatnich klas szkół średnich w Lęborku było 513.

W całym kraju do egzaminów dojrzałości przystąpi około 263 tys. tegorocznych absolwentów. Wraz z nimi mogą też zdawać abiturienci z wcześniejszych roczników. Będą wśród nich osoby, które wcześniej nie przystąpiły do egzaminów oraz osoby, które zdecydowały się do egzaminu lub egzaminów niezdanych w ubiegłych latach. Są też tacy, którzy chcą zdawać z nowego przedmiotu, albo do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik. Zdecydowana większość z nich będzie zdawać w starej formule (tzw. formuła 2015).

Wśród tegorocznych maturzystów będzie pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników, który będzie zdawać egzamin w nowej formule (tzw. formuła 2023). Natomiast absolwenci liceów maturę w tej formule po raz pierwszy zdawali w ubiegłym roku. Wówczas przystąpił do nich pierwszy rocznik czteroletniego liceum ogólnokształcącego.

Maturzysta – niezależnie czy zdaje według nowej czy starej formuły – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wszyscy abiturienci muszą także przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Obowiązkowy jest również jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym (nie można wybrać poziomu podstawowego), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Pisemne egzaminy maturalne potrwają do 24 maja i będą się rozpoczynały o godzinie 9:00 i 14:00 według harmonogramu przygotowanego przez CKE.

Sesja egzaminów ustnych będzie przeprowadzana od 11 do 16 maja (oprócz 12 maja) oraz od 20 do 25 maja. Ich godziny ustalają zespoły egzaminacyjne w szkołach.

W środę, 8 maja, maturzystów czeka matematyka na poziomie podstawowym, w czwartek, 9 maja, język angielski, a w piątek, 10 maja, wiedza o społeczeństwie. Od poniedziałku do piątku, 13 – 17 maja, w sesji porannej, zaplanowano kolejno: język angielski, biologię, matematykę, chemię i geografię (wszystkie na poziomie rozszerzonym). Od poniedziałku do piątku, 20-24 maja, maturzyści zdawać będą: język polski, historię, matematykę oraz wybrane przedmioty w języku obcym.

Aby zdać maturę, trzeba otrzymać co najmniej 30 proc. punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej oraz ustnej. Z przedmiotów dodatkowych nie ma progu zdawalności.

W tym roku po raz ostatni egzamin maturalny będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie programowej. Wprowadzono je w 2021 r. w związku z pandemią covid-19.

Jeśli abiturient nie przystąpi z przyczyn losowych lub zdrowotnych do egzaminów w sesji majowej, może zdawać je w sesji dodatkowej  w dniach 3-17 czerwca.

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy, a Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki matur 9 lipca.

Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia!

reklama
reklama

Zdjęcia: Kacper Konopiński

reklama