19/05/2024
Aktualności

Kto zostanie starostą powiatu lęborskiego? Na razie jest remis. Tydzień przerwy w obradach

Kto zostanie starostą powiatu lęborskiego? Na razie jest remis. Tydzień przerwy w obradach

Niepowodzeniem zakończyła się dzisiejsza próba wyboru starosty powiatu lęborskiego. Dwoje kandydatów – Alicja Zajączkowska oraz Tomasz Litwin otrzymali tą samą liczbę głosów. Obrady Rady Powiatu Lęborskiego zostały przerwane i przełożone na 14 maja.

reklama

Inauguracyjna sesja Rady Powiatu Lęborskiego na lata 2024 – 2029 rozpoczęła dziś, 7 maja, o godzinie 13 w Starostwie Powiatowym w Lęborku. Wszystkich radnych oraz pozostałych zgromadzonych przywitała starosta Alicja Zajączkowska, ponieważ wedle regulaminu do czasu wyboru przewodniczącego rady otwarcie i prowadzenie sesji przypada radnemu najstarszemu wiekiem. Następnie odegrano hymn Polski i wręczono zaświadczenia o wyborze na radnego radnym, którzy zdobyli największą liczbę głosów w wyborach samorządowych z 7 kwietnia.

Następnie każdy z nowo wybranych radnych złożył uroczyste ślubowanie z mównicy, wypowiadając słowa: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej. Tak mi dopomóż Bóg”.

Po tym przyszedł czas na wybór przewodniczącego rady. Radny Tomasz Litwin zgłosił kandydaturę radnego Mirosława Tandka (KWW Samorządny Powiat Ziemi Lęborskiej), który pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji. Była to jedyna kandydatura.

Następnie jednomyślnie zagłosowano za powołaniem komisji skrutacyjnej do przeprowadzenia wyborów w składzie: Krzysztof Wetta, Edyta Krefta i Piotr Mądrzak.

Wybór przewodniczącego był tajny, dlatego dziewiętnaścioro radnych po kolei podchodziło do komisji, pobierało kartę do głosowania, oddawało głos i wrzucało kartę do urny. Za wyborem Mirosława Tandka opowiedzieli się wszyscy radni. Nikt się nie wstrzymał od głosu i nikt nie był przeciw.

Prowadzenie sesji przejął nowo wybrany przewodniczący rady, a kolejnym punktem obrad był wybór wiceprzewodniczącego. Krzysztof Pruszak zgłosił kandydaturę Piotra Przemysława Pobłockiego (KKW Koalicja Obywatelska), natomiast Krzysztof Wetta zaproponował kandydaturę Jacka Perłaka (KW Prawo i Sprawiedliwość), który radnym jest już trzecią kadencję.

– Zawsze można liczyć na jego rady. Myślę, że jest to dobra kandydatura w dniu dzisiejszym – mówił radny Wetta.

Po chwili zamknięto listę kandydatów i nastąpiły dwie przerwy w obradach, w tym druga na wniosek radnej Alicji Zajączkowskiej.

Nagle po przerwie przewodniczący Tandek złożył wniosek formalny o wybór już nie jednego, ale dwóch wiceprzewodniczących, mimo że przed przerwą proponował radnym wybór tylko jednego. Sprzeciwił się temu radny Tomasz Litwin, ale radca prawny obecny na sali rozwiał jego wątpliwości. Ta kwestia też była przedmiotem głosowania i radni w stosunku głosów 10 do 9 odrzucili wniosek dotyczący wyboru dwóch wiceprzewodniczących.

Wybór wiceprzewodniczącego też był tajny i odbył się w taki sam sposób jak wybór przewodniczącego. Jacek Perłak zdobył 6 głosów, a Piotr Przemysław Pobłocki 4 głosy, co oznaczało, że żaden z nich nie zdobył wymaganej większości. Tym samym wiceprzewodniczący nie został wybrany.

Kolejnym, i jak się okazało ostatnim, punktem dzisiejszej sesji był wybór starosty powiatu lęborskiego. Radny Piotr Musianowicz przedstawił kandydaturę dotychczasowej starosty Alicji Zajączkowskiej z KWW Koalicja Obywatelska, natomiast Karina Brozdowska zaproponowała kandydaturę Tomasza Litwina z KWW Jarosława Litwina Czas Na Zmiany.

To głosowanie również było tajne, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwała komisja skrutacyjna. Tu też nie doszło do rozstrzygnięcia, bo zarówno Alicja Zajączkowska, jak i Tomasz Litwin otrzymali po dziewięć głosów, a jeden głos był nieważny. Żadne z nich nie zdobyło więc wymaganej większości głosów.

O godzinie 16 Mirosław Tandek zaproponował, by zrobić przerwę w obradach do godziny 18. Po chwili pojawiła się propozycja Tomasza Litwina, by przenieść obrady na przyszły tydzień. Nastąpiła kilkunastominutowa przerwa.

Ostateczne, po rozmowie z komitetami, przewodniczący rady złożył wniosek formalny, by przenieść sesję na wtorek, 14 maja, na godzinę 17. Za przyjęciem wniosku było 19 radnych.

Za tydzień, oprócz wyboru starosty i wiceprzewodniczącego/cych rady, radni będą też głosować nad wyborem członków Zarządu Powiatu.

Inauguracyjna sesja trwała ponad 3 godziny. Można ją obejrzeć na portalu eSesja.tv:
https://esesja.tv/transmisja/50987/i-sesja-rady-powiatu-leborskiego-7-maja-2024.htm

Przeczytaj też o wynikach wyborów do Rady Powiatu Lęborskiego:
Wybory 2024. Mandaty w Radzie Powiatu Lęborskiego rozdzielone

reklama
reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *