reklama
Aktualności

Łeba nowym centrum OFFSHORE!

Łeba nowym centrum OFFSHORE!

Przez minimum 25 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej „Baltic Power”. Należąca do „Orlenu” i „Northland” spółka podpisała umowę na dzierżawę terenu. W ten sposób Łeba stanie się prawdziwym centrum offshore, gdyż w mieście swoje centrum serwisowe zlokalizował również norweski koncern „Equinor”, budujący morską farmę razem z „Polenergią”. Port serwisowy to jeden z najważniejszych elementów budowy morskiej farmy wiatrowej „Baltic Power” o łącznej mocy do 1,2 GW. Orlen planuje uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej w 2026 roku. Będzie ona zlokalizowana ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

reklama

Wraz z podpisaniem umowy spółka „Baltic Power” pozyskała teren o powierzchni ok. 1,1 ha, na którym wybudowana zostanie baza, umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin, które mają stanąć na Bałtyku… „Pozyskanie portu serwisowego jest niezwykle istotne dla sprawnego funkcjonowania inwestycji, która za kilka lat będzie w stanie zasilić nawet milion gospodarstw domowych…” – powiedział w specjalnym komunikacie – Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zgodnie z założeniami, baza serwisowa farmy Orlenu będzie na stałe obsługiwała minimum 2 jednostki CTV (Crew Transfer Vessels) przeznaczone do transportu personelu serwisowego oraz sprzętu. Każda z nich może zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem. Trasę z portu na obszar farmy, wynoszącą 16 mil morskich, statki będą pokonywały w ok. 40 minut, co stanowi najlepszy wynik spośród wszystkich rozpatrywanych lokalizacji dla bazy. Od jego lokalizacji, odległości od obszaru farmy, a tym samym responsywności ekip serwisowych, zależy efektywność jej pracy i stabilność dostaw energii.

… „Port w Łebie najlepiej odpowiada na wszystkie nasze założenia i potrzeby, a przy tym posiada duży potencjał dla dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce…” – podkreśliła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes Zarządu „Baltic Power”.

Zdjęcia: „Orlen”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.