Kultura

Czarnówko znów zaskakuje. Archeolodzy odkrywają nowe tajemnice

Czarnówko znów zaskakuje. Archeolodzy odkrywają nowe tajemnice

Archeolodzy w podlęborskim Czarnówku odkryli datowaną na II wiek n.e. prehistoryczną ozdobę w kształcie byka. To wyjątkowe znalezisko na skalę europejską.

reklama

Cmentarzysko w Czarnówku to największa i najbogatsza nekropolia prahistoryczna i wczesnośredniowieczna w Europie Środkowej, mającą kluczowe znaczenie dla archeologii Europy Środkowej i północnej. Badania archeologiczne w Czarnówku prowadzone są od 1973 roku. Wiele wykopanych tam przedmiotów można oglądać na wystawach w Muzeum w Lęborku oraz w Wieży Ciśnień. Obecnie trwa kolejny sezon wykopalisk.

Badania prowadzone są w zachodniej części cmentarzyska przez Agnieszkę Krzysiak z Muzeum w Lęborku we współpracy z Firmą Archeologiczną Glesum. W ciągu kilku pierwszych dni odsłonięto powierzchnię 2,5 ara i odkryto 12 grobów inhumacyjnych i 3 groby ciałopalne.

Najciekawszym obiektem okazał się pochówek kobiecy. W wyposażenie grobu wchodziły 2 brązowe bransolety, srebrne paciorki oraz 4 brązowe zapinki, w tym jedna wyjątkowa. Zaskakująca fibula ma formę zoomorficzną i przedstawia byka. Datowana jest na przełom II i III wieku n.e. W Czarnówku jest to pierwsze znalezisko tego typu.

Najsłynniejszym znaleziskiem z Czarnówka jest szklana ryba, znaleziona w jednym z grobów podczas badań w 2015 roku. Na temat cmentarzyska w Czarnówku powstało już kilka publikacji książkowych i wiele fachowych artykułów.

POLECAMY
 
close-link