reklama
Kultura

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” do czwartku w Lęborku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” do czwartku w Lęborku

Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Lęborskim Centrum Kultury „Fregata” zapraszają do odwiedzin niezwykłego mobilnego centrum edukacyjnego – Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Multimedialna wystawa wybranych eksponatów prezentujących w nieszablonowy sposób historię II RP prezentowana będzie w Lęborku na Placu Pokoju w dniu 18 sierpnia w godz. 10-18, 19 sierpnia 10-16. Wstęp jest bezpłatny.

reklama

Na wystawie zobaczymy m.in. pamiątki po ojcach niepodległości i Legionach Polskich, zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy.

Nowoczesna wystawa została przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa”. Na specjalnej ekspozycji znajdującej się w samochodzie ciężarowym można korzystać z pokazów VR, oglądać hologramy, tablice interaktywne oraz makiety.

Pojazd z ładunkiem przybliżającym historię dojścia Polski do niepodległości oraz pierwsze lata funkcjonowania II Rzeczpospolitej odwiedzi 20 miast w całej Polsce. Klimatyzowana przestrzeń pozwala w pełni cieszyć się z nowoczesnych ekranów i wizualizacji. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze pół godziny na obejrzenie filmu VR

Mobilne centrum edukacyjne „Niepodległej”, umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich, zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków może zainteresować makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji. „Niepodległa” zebrała również informacje i zdjęcia blisko 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów.

W muzeum przypominane są sylwetki działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. Gości Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym 1924 roku.

W trakcie zwiedzania miłośnicy nowych technologii będą mogli wziąć udział w projekcji fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość.

Fotowoltaika? Darmowa wycena od ENERGETYCZNYCH z Lęborka!
Darmowa wycena
POLECAMY
 
close-link