reklama
Kultura

Malarstwo Krzysztofa Grzesiaka w lęborskim ratuszu

Malarstwo Krzysztofa Grzesiaka w lęborskim ratuszu

W ratuszu otwarta została wystawa stała obrazów lęborskiego artysty Krzysztofa Grzesiaka. Krzysztof Grzesiak zmarł 2 kwietnia tego roku, po wieloletniej ciężkiej chorobie. W otwarciu wystawy uczestniczyła żona artysty, Cecylia Grzesiak. Burmistrz Witold Namyślak podziękował żonie artysty za przekazane obrazy. Motto wystawy brzmi: „Niech droga dla talentów będzie otwarta”.

reklama

Krzysztof Grzesiak uznawany jest przez krytyków sztuki za jednego z najciekawszych artystów malarzy w kraju i Europie. W 1976 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przez lata uprawiał olejne malarstwo sztalugowe, ikonopisarstwo i grafikę. Jego prace znajdują się w muzeach, zbiorach prywatnych i galeriach polskich i zagranicznych. Prace artysty wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju oraz wielu ekspozycjach grupowych za granicą m.in. w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Japonii czy Chile.

Od lat związany z miastem, angażował się w jego sprawy i życie kulturalne, inicjował wiele wydarzeń kulturalnych m.in. Lennon Art, Teatralia Lęborskie czy – od 2003 r. Muzykalia Lęborskie. Mimo wieloletniej ciężkiej choroby, pozostawał aktywny artystycznie. W 2012 roku uhonorowany został Wyróżnieniem Honorowym „Lęborski Lew”.

K. Grzesiak wraz z żoną Cecylią, kierując przez lata Lęborską Fundacją Kultury, zainicjowali w 1995 roku Międzynarodową Enklawę Malarzy w Łebie – do 2007 roku co roku na plenery przyjeżdżali artyści malarze z Niemiec, Francji, Szwecji, Rosji, Litwy, Ukrainy, Węgier oraz Japonii. Krzysztof Grzesiak jest też autorem kilku zbiorów poezji.

Fotowoltaika? Darmowa wycena od ENERGETYCZNYCH z Lęborka!
Darmowa wycena
POLECAMY
 
close-link