Biznes

Przedsiębiorcy chętnie sięgają po pomoc

Przedsiębiorcy chętnie sięgają po pomoc

Właściciele firm z Pomorza otrzymali już niemal 17 mln zł pomocy z Tarczy 7.0. Pieniądze mają pomóc części przedsiębiorców, których przychody spadły w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa. 

reklama

Tarcza antykryzysowa 7.0 zakłada umorzenie składek za styczeń lub za grudzień i styczeń oraz ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można składać od 1 lutego. Do tej pory do pomorskich oddziałów trafiło ich ponad 6,8 tys. Do oddziałów ZUS w Gdańsku i Słupsku trafiło ponad 4 tys. wniosków o zwolnienie ze składek za styczeń lub za grudzień i styczeń. Kwota składek z jakiej zostali zwolnieni pomorscy przedsiębiorcy to ponad 12,6 mln zł. Z kolei o ponowną wypłatę świadczenia postojowego wnioskowało ponad  2,8 tys. osób. Pomorskie oddziały ZUS wypłaciły w ramach tego świadczenia ponad 4,2 mln  zł.

O pomoc mogą się starać przedsiębiorcy z niemal pięćdziesięciu różnych branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej.  O pomoc mogą wystąpić m.in. przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, prowadzący różne formy edukacji, obiekty noclegowe, pralnie oraz  zajmujący się sprzedażą detaliczną w sklepach i na targowiskach. Wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, których przychód z działalności spadł o co najmniej 40 proc.  

Wnioski o wsparcie można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS. O zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń można wnioskować do 31 marca.  O świadczenie postojowe można wystąpić nawet do trzech miesięcy po ustaniu stanu epidemii. 

Fot. Pixabay