reklama
Biznes

Płacisz mały ZUS – wkrótce mijają ważne terminy

Płacisz mały ZUS – wkrótce mijają ważne terminy

Przedsiębiorcy, którzy opłacają tzw. mały ZUS plus mają ostatnie dni, by złożyć dokumenty rozliczeniowe. Terminy mijają 10 i 15 lutego. Obowiązek dotyczy prawie 23,5 tys. pomorskich przedsiębiorców.

reklama

Mały ZUS plus to ulgą w opłacaniu składek, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.  Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą  w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Z preferencyjnej wysokości składki można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą przedsiębiorca musi płacić w pełnej wysokości.

W tym roku przedsiębiorcy, którzy spełnili warunki mogli zgłaszać się do ulgi aż do 1 lutego 2021 r. Co ważne, każdy kto korzysta z programu w 2021 r. musi do 10 lutego lub jeżeli zatrudnia pracowników to do 15 lutego złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. Termin złożenia  tych dokumentów może też upłynąć do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca za pierwszy miesiąc, w którym płatnik składek wznowił lub rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. W dokumentach musi znajdować się informacja o rocznym przychodzie, dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W całym kraju z Małego ZUS plus korzysta ponad 341 tys. osób. Najwięcej zgłosiło się w gdańskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – ponad 19,6 tys. W oddziale ZUS w Słupsku jest ich blisko 3,8 tys.

2 Komentarze

    Zabierają więcej dają mniej.

      Za PO było lepiej

Komentarze są wyłaczone

POLECAMY
 
close-link