W poniedziałek, 5 maja, punktualnie o godzinie 9:00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym w szkołach średnich w całej Polsce rozpoczęły się tegoroczne matury. W Lęborku do egzaminów dojrzałości przystąpi łącznie 458 tegorocznych absolwentów. Matury potrwają do 24 maja.
W tym roku lęborskie szkoły średnie ukończyło łącznie 516 osób, z których 458 zadeklarowało chęć przystąpienia do matury – 220 z dwóch liceów i 238 z trzech techników. Do tego trzeba doliczyć absolwentów Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku, które jest szkołą niepubliczną, a także aż 102 absolwentów z lat ubiegłych, którzy chcą poprawić swój wynik.
– W naszej szkole do matury przystąpi 83 absolwentów z trzech klas, a także osoby, które zdawały w poprzednich latach, a teraz chcą poprawić swój wynik – mówi Tomasz Tutak, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Wojtyły w Lęborku. – Przeważają dziewczyny, a chłopaków jest u nas mniej. Ten rocznik jest trochę mniej liczny, w poprzednim roku szkolnym mieliśmy cztery klasy, natomiast w przyszłym roku będzie ich aż sześć. Przed nami maraton egzaminacyjny. Mam nadzieję, że nasi maturzyści są dobrze przygotowani i liczymy na to, że osiągną zadowalające wyniki.
W całym kraju do egzaminów dojrzałości przystąpi około 250 tys. tegorocznych absolwentów. Wraz z nimi mogą też zdawać abiturienci z wcześniejszych roczników. Będą wśród nich osoby, które wcześniej nie przystąpiły do egzaminów oraz osoby, które zdecydowały się podejść do egzaminu lub egzaminów niezdanych w ubiegłych latach. Są też tacy, którzy chcą zdawać z nowego przedmiotu albo podejść do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik. Zdecydowana większość z nich będzie zdawać w starej formule (tzw. formuła 2015).
Wśród tegorocznych maturzystów będzie drugi rocznik absolwentów pięcioletnich techników, który będzie zdawać egzamin w nowej formule (tzw. formuła 2023). Natomiast absolwenci liceów maturę w tej formule po raz pierwszy zdawali w dwa lata temu. Wówczas przystąpił do nich pierwszy rocznik czteroletniego liceum ogólnokształcącego.
Maturzysta – niezależnie czy zdaje według nowej czy starej formuły – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wszyscy abiturienci muszą także przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Obowiązkowy jest również jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym (nie można wybrać poziomu podstawowego), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, matura 2025 zostanie przeprowadzona od 5 do 24 maja. Egzaminy pisemne zaplanowano w dniach 5-22 maja i będą się rozpoczynały o godzinie 9:00 i 14:00, a ustne od 9 do 24 maja (za wyjątkiem 11, 16-18 maja).
Aby zdać maturę, trzeba otrzymać co najmniej 30 proc. punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej oraz ustnej. Z przedmiotów dodatkowych nie ma progu zdawalności.
Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku do egzaminu dojrzałości w województwie pomorskim ma przystąpić dokładnie 17 059 w formule 2023, 1130 w formule 2015 oraz 51 obywateli Ukrainy.
We wtorek, 6 maja o godz. 9.00 maturzyści przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z języka kaszubskiego, łemkowskiego, łaciny i kultury antycznej (poziom rozszerzony). W środę, 7 maja rano będą zdawać maturę z języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego na poziomie podstawowym, zaś po południu o godz. 14.00 matematykę w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom podstawowy), a o godz. 15.35 – geografię w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony). W czwartek, 8 maja rano będzie język angielski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny), a po południu będzie egzamin z historii muzyki (poziomy rozszerzony). W piątek, 9 maja rano zmierzą się z biologią (poziom rozszerzony), a po południu filozofią (poziom rozszerzony). Od 12 do 16 maja odbędą się testy z matematyki (poziom rozszerzony – 12 maja, rano), język rosyjski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny – 12 maja, po południu), wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony – 13 maja, rano), język niemiecki (poziom rozszerzony i dwujęzyczny – 13 maja, po południu), informatyka (poziom rozszerzony – 14 maja, rano), historia sztuki (poziom rozszerzony – 14 maja, po południu), geografia (poziom rozszerzony – 15 maja, rano), język mniejszości narodowych (poziom podstawowy – 15 maja, po południu), chemia (poziom rozszerzony – 16 maja, rano) oraz język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony – 16 maja, po południu). Natomiast od 19 do 21 maja maturzyści będą przystępować do egzaminów z historii (poziom rozszerzony – 19 maja, rano), języka francuskiego (poziom rozszerzony i dwujęzyczny – 19 maja, po południu), fizyki (poziom rozszerzony – 20 maja, rano), języka hiszpańskiego (poziom rozszerzony i dwujęzyczny – 20 maja, po południu), języka polskiego, (poziom rozszerzony – 21 maja, rano) i języka włoskiego (poziom rozszerzony i dwujęzyczny – 21 maja, po południu). Ostaniem dniem egzaminów będzie czwartek, 22 maja. Wtedy absolwenci szkół i oddziałów dwujęzycznych będą zdawać w językach obcych odbędą się egzaminy z chemii, fizyki, biologii i historii.
Dodatkowa sesja dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została od 3 do 17 czerwca.
Wyniki Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje 8 lipca.
Egzaminy poprawkowe odbędą się w dniach 19-20 sierpnia, a ich wyniki maturzyści poznają 10 września.
Czytaj też:
Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku / Źródło: pomorskie.eu