17/05/2024
Aktualności

Jak młodzi lęborczanie widzą swoją przyszłość?

Jak młodzi lęborczanie widzą swoją przyszłość?

Już niedługo rozpoczną się matury – jeden z najważniejszych etapów w życiu człowieka. Uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych z pewnością są już przygotowani do egzaminów. Wiedzą też jakie studia wybiorą. Sprawdziliśmy o jakiej przyszłości marzą tegoroczni maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku.

reklama

Tegoroczne matury rozpoczną się już 4 maja i potrwają do 23 maja. Na ostatnie szlify pozostało już zatem niewiele czasu. Do egzaminów dojrzałości są już przygotowani m.in. maturzyści I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego przy ulicy Dygasińskiego w Lęborku.

W szkole są cztery klasy czwarte o profilu matematyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym, humanistycznym oraz lingua, w których uczy się odpowiednio 34, 30, 31 i 32 uczniów. Zapytaliśmy młodzież o preferencje co do uczelni oraz kierunku, który zamierzają wybrać. Nie wszyscy w tym momencie są już zdecydowani, co chcą studiować, jednak wielu ma od dawna jasno sprecyzowane plany na przyszłość.

11 uczniów z klasy 4a (matematyczno-fizycznej) spośród 20, które wzięły udział w ankiecie, wskazało Politechnikę Gdańską, jako swoją wymarzoną uczelnię. Wśród wymienianych kierunków najczęściej podawano informatykę (6 razy) i korozję (3 razy). Na liście znalazły się też geodezja i kartografia, mechanika i budowa maszyn, finanse i rachunkowość, analityka gospodarcza, zarządzanie, a także architektura.

Uczniowie chcieliby też studiować na Politechnice Warszawskiej i Wrocławskiej (informatyka algorytmiczna), Uniwersytecie Gdańskim (logopedia, finanse i rachunkowość, informatyka) oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (informatyka).

Są także uczniowie, którzy nie chcą być inżynierami tylko magistrami sztuki. Podawano  Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku (kierunek grafika lub malarstwo) oraz Akademię Teatralną w Krakowie lub Warszawie (dramat). Jedna osoba nie wybiera się na żadne studia.

W klasie 4b (biologiczno-chemicznej) w ankiecie wzięło udział 14 uczniów. Tu padały różne odpowiedzi jak np.: kryminalistyka, biotechnologia, kierunek lekarski (2 wskazania), ochrona zasobów przyrodniczych, kosmetologia, sport o specjalizacji jeździectwo, analityka medyczna, prawo, chemia, psychologia, finanse i rachunkowość (2 wskazania).

Jako miejsce studiów najczęściej, bo 5 razy wskazywano Uniwersytet Gdański. Celem jest także Uniwersytet Szczeciński, Gdański Uniwersytet Medyczny, AWFiS w Gdaśku, Uniwersyet Medyczny w Łodzi, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersyret im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Morski w Gdyni, WSAiB w Gdyni.

W klasie 4c (humanistyczna) w badaniu wzięło udział 25 uczniów. Najczęściej wybierano takie kierunki jak psychologia (4 wskazania), dziennikarstwo (3 wskazania), prawo (2 wskazania), pedagogika (2 wskazania) i filologia polska (2 wskazania). Uczniowie są zdecydowani również na skandynawistykę, kierunek lekarski, dietetykę, sprawność fizyczną w siłach specjalnych, podatki i doradztwo podatkowe, stosunki międzynarodowe, transport, pielęgniarstwo, kosmetologię oraz zarządzanie.

Humaniści z tej klasy chcieliby zdecydowanie studiować na Uniwersytecie Gdańskim (10 wskazań). Podawano także Gdański Uniwersytet Medyczny, AWFiS w Gdańsku lub Gorzowie Wlkp., Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wyższą Szkołę Bankową w Gdańsku, Wyższą Szkołę Zdrowia w Gdańsku, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademię Pomorską w Słupsku, a także Wyższą Szkołę Biznesu, Mediów i Reklamy w Warszawie.

W klasie 4d (lingua) kierunki studiów wskazało 14 uczniów. Zdecydowanie najczęściej wymieniano psychologię (5 razy) oraz filologię angielską (2 wskazania), W kręgu zainteresowań uczniów są również kryminologia, lingwistyka stosowana, zarządzanie, prawo, amerykanistyka, stosunki międzynarodowe, archeologia, dziennikarstwo, pedagogika, iberystyka, teologia i ginekologia.

Aż 9 osób wymieniło Uniwersytet Gdański jako miejsce kontynuowania nauki. Pozostali chcą wybrać Uniwersytet Warszawski, Wojskową Akademię Techniczną, Uniwersytet Wrocławski, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet SWPS.

Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy szczęścia na egzaminie dojrzałości oraz dostania się na wymarzone kierunki studiów.

reklama

Zdjęcia: I Liceum Ogólnokształcące w Lęborku

reklama