14/12/2024
Aktualności

Budowa S6 idzie do przodu. Tak teraz wygląda odcinek Lębork – Mosty [ZDJĘCIA]

reklama
Budowa S6 idzie do przodu. Tak teraz wygląda odcinek Lębork – Mosty [ZDJĘCIA]

Trwają prace przy budowie drogi ekspresowej S6 na liczącym 22,1 km odcinku Leśnice – Bożepole Wielkie. Zaawansowanie robót wynosi już 65,88 proc., a warta prawie 719 mln zł inwestycja ma być gotowa w IV kwartale 2025 r. Zobacz zdjęcia z drona z okolic Lęborka i Mostów.

reklama

Budowa drogi ekspresowej S6 na odcinku Leśnice – Bożepole Wielkie rozpoczęła się 12 stycznia 2023 r., a wykonawca – firma Budimex – na bieżąco realizuje wszystkie prace zgodnie z harmonogramem. 22,1 km odcinek jest najdłuższym z realizowanych w ramach budowy drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim. Na odcinku Leśnice – Bożepole Wielkie pracuje ok. 300 osób. Łącznie przy budowie S6 w województwie pomorskim jest około 1000 osób. W każdej z lokalizacji jest różna liczba pracowników realizujących poszczególne zadania, w zależności od stopnia zaawansowania robót i rozpoczęcia poszczególnych zadań np. mostowych itp.

– Odcinek Leśnice – Bożepole Wielkie to obecnie najbardziej zaawansowany odcinek budowanej S6 w województwie pomorskim, ponad 66 proc. postępu rzeczowego jeżeli chodzi o roboty budowlane – mówi Mateusz Brożyna, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Wprowadzono kilka zmian w organizacji ruchu m.in. w m. Mosty, w Lęborku oraz na samym węźle Bożepole Wielkie, czyli połączeniu z istniejącą już S6/Trasą Kaszubską. Kierowcy mogą korzystać z nowej nawierzchni w okolicy węzła, ale również w kilku innych miejscach jadąc dalej w kierunku Lęborka. Postępujące prace również w obrębie węzła Łęczyce, gdzie zlokalizowana jest linia kolejowa oraz wytwórnia mas bitumicznych. W przyszłości z tego węzła będzie m.in. poprowadzona droga krajowa do pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Do tego prace na trasie głównej, szczególnie w rejonie odcinka leśnego w okolicach Lęborka oraz przy budowie dużych przejść dla zwierząt. Ponadto roboty ziemne (szczególnie odcinek leśny, tam też powstaje duża estakada), prace bitumiczne oraz wykończeniowe.

Jak przekazał rzecznik GDDKiA, obecnie trwają również prace w zakresie robót drogowych (wymiana gruntów, wykopy/nasypy, podbudowy pomocnicze, podbudowy zasadnicze, profilowanie i zagęszczanie poboczy). Wykonywane są również roboty mostowe (wykonanie zasypek, izolacji i betonowania) w zakresie robót branżowych (wykonywanie oświetlenia, kanalizacji deszczowej, prace przy przepustach). Ponadto na wszystkich stanowiskach zakończyły się już badania archeologiczne.

– Do tej pory zrealizowano m.in. prace w obrębie węzła Bożepole Wielkie, gdzie na rondzie ułożona została warstwa bitumiczna – mówi Mateusz Brożyna. – Wcześniej nie można było z tego węzła korzystać ze względu na prace budowlane na odcinku do Leśnic. Kierowcy mają m.in. do dyspozycji rondo, które ułatwi dojazd do pobliskich miejscowości jak Bożepole Wielkie, gdzie nie trzeba już jechać przez węzeł Strzebielino na Trasie Kaszubskiej. Ponadto prowadzone są zaawansowane prace na odcinku leśnym, gdzie powstaje obiekt inżynierski nad linią kolejową.

Zaawansowanie rzeczowe robót budowlanych na tym odcinku na dzień 3 października wynosi już 65,88 proc. i systematycznie wzrasta. Pod koniec sierpnia postęp prac wynosił 62,76 proc., na początku sierpnia – 58.98 proc., na początku lipca – 54,94 proc., w połowie czerwca – 49,01 proc., a w połowie maja – 45,89 proc.

Dwujezdniowa S6 na tym odcinku zyska m.in. węzły drogowe: Lębork Południe, Lębork Wschód i Łęczyce. Rozbudowany będzie też węzeł Bożepole Wielkie.

Łączna wartość budowy 22,1 km odcinka Leśnice – Bożepole Wielkie to 718 669 944,83 zł, a termin zakończenia inwestycji to IV kwartał 2025 r. 

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Infrastruktury, budowa drogi ekspresowej S6 na odcinku Koszalin – Słupsk – węzeł Bożepole Wielkie oraz budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej uwzględniona jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Aktualny harmonogram dla poszczególnych odcinków realizacyjnych drogi ekspresowej S6 kształtuje się następująco:

  • odc. koniec obw. Koszalina i Sianowa (bez w. Sianów Wschód) – obw. m. Sławno (w. Bobrowice), długość 23,2 km, planowana data oddania do ruchu – II poł. 2025 r.
  • odc. obwodnica Sławna (początek obwodnicy m. Sławno (bez w. Bobrowice) – początek obwodnicy m. Słupsk (bez w. Słupsk Zachód), długość 22,9 km, planowana data oddania do ruchu – II poł. 2025 r.
  • odc. druga jezdnia w ciągu obwodnicy Słupska, długość 9,5 km, planowana data oddania do ruchu – I poł. 2025 r.
  • odc. koniec obwodnicy Słupska – w. Bobrowniki (z węzłem), długość 16,1 km, planowana data oddania do ruchu – II poł. 2025 r.
  • odc. w. Bobrowniki (bez węzła) – w. Skórowo (z węzłem), długość 13,2 km, planowana data oddania do ruchu – I poł. 2025 r.
  • odc. w. Skórowo (bez węzła) – w. Leśnice (z węzłem), długość 10,9 km, planowana data oddania do ruchu – I poł. 2025 r.
  • odc. w. Leśnice (bez węzła) – w. Bożepole Wielkie (bez węzła), długość 22,1 km, planowana data oddania do ruchu – II poł. 2025 r.

Równocześnie trwają prace związane z budową Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT), docelowo drogi ekspresowej S7. Aktualny harmonogram dla OMT jest następujący:

  • odc. węzeł Chwaszczyno (bez węzła) – węzeł Żukowo (bez węzła), długość 16,2 km, planowana data oddania do ruchu – I poł. 2025 r.
  • odc. węzeł Żukowo (z węzłem) – węzeł Gdańsk Południe (z węzłem) wraz z obwodnicą Żukowa, długość drogi ekspresowej 16,1 km, długość drogi klasy głównej ruchu przyspieszonego 6,3 km, planowana data oddania do ruchu – I poł. 2025 r.

Jak zapewnia ministerstwo, harmonogramy prac dla powyższych odcinków dróg ekspresowych S6 i S7 pozostają niezmienne od listopada 2023 r. Są to terminy wynikające z terminów kontraktowych z wykonawcą.

reklama

Zdjęcia: Adam Matuszek

CZYTAJ TEŻ:

reklama

2 Komentarze

    gdzie [ZDJĘCIA]?

    1
    1

    A kiedy będzie posprzątany ten syf z ulic Lęborka bo mamy październik a piach i chwasty zalegają od poprzedniej zimy.Brud i smród,wstyd na cały kraj.Ci co jadą do Łeby mają już wydmy między jezdnią a krawężnikami wzbogacone o unikalną roślinność która zarasta ulice.Pytanie do tych którzy za ten stan rzeczy są odpowiedzialni.Czy przykład bierzecie ze swoich domów? Też tak macie?

    1
    1

Komentarze są wyłaczone