08/10/2024
Aktualności

Policjanci uświadamiali seniorów w Siemirowicach [ZDJĘCIA]

reklama
Policjanci uświadamiali seniorów w Siemirowicach [ZDJĘCIA]

W Siemirowicach policjanci przeprowadzili debatę społeczną, poświęconą bezpieczeństwu seniorów. Poza tematami przemocy wobec starszych osób, oszustw związanych z sytuacją powodziową, metodą na „wnuczka”, „policjanta”, „pracownika banku i innych instytucji”, poruszone zostały zagadnienia związane z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda”.

reklama

W minioną środę, 25 września, w Klubie Wojskowym 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach lęborscy policjanci spotkali się z seniorami, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach, na jakie są narażone głównie starsze osoby. To wydarzenie miało charakter debaty i było kontynuacją cyklu spotkań pod wspólną nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Celem była poprawa bezpieczeństwa seniorów oraz wymiana informacji o istniejących zagrożeniach i wypracowanie metod ich eliminowania.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele lęborskiej policji – pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Lęborku mł. insp. Elżbieta Kowalska-Hintz oraz funkcjonariuszka zajmująca się profilaktyką społeczną mł. asp. Marta Bąciaszek, która jednocześnie była moderatorem spotkania. Funkcjonariuszki do udziału w tym wydarzeniu zaprosiły kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Cewicach Ewę Maszotę, psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku Sandrę Wierzbowską oraz pracownika Referatu Organizacyjnego Urzędu Gminy w Cewicach Sławomira Greniuka.

Na wstępie policjantka wykorzystując multimedialną prezentację, przestrzegła seniorów przed nowymi oszustwami, które pojawiły się w związku z sytuacją powodziową, jaka ma miejsce na południu naszego kraju. Przestępcy wykorzystując dramatyczne wydarzenia, rozsyłają m.in. wiadomości SMS z niebezpiecznymi linkami, w których podszywają się pod alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, tworzą fałszywe zbiórki pod pozorem działań charytatywnych i żerując na ludzkiej tragedii próbują przejąć konta na mediach społecznościowych. Nie zabrakło też ostrzeżeń przed znanymi już od dłuższego czasu oszustwami metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku i innych instytucji”, „na BLIK” i wskazówek jak ustrzec się przed utratą oszczędności.

Następnie głos zabrała Ewa Maszota, kierownik OPS w Cewicach, która ostrzegła przed przestępcami podającymi się za pracowników socjalnych, wskazując na co zwrócić szczególną uwagę w kontakcie z taką osobą i jak powinna wyglądać legitymacja prawdziwego pracownika socjalnego. Z kolei Sandra Wierzbowska, psycholog PCPR w Lęborku, podjęła tematykę przemocy, jakiej doświadczają starsze osoby i opowiedziała o zasadach pomocy, jaką świadczą pracownicy PCPR. Przypomniała też o bezpłatnej usłudze transportowej „door-to-door” dla mieszkańców powiatu lęborskiego, dzięki której mieszkańcy mający problem z samodzielnym poruszaniem się, mogą dotrzeć np. do punktów opieki medycznej, na rehabilitację, czy załatwić istotne sprawy w instytucjach na terenie województwa pomorskiego.

Kolejnym punktem debaty były informacje o aplikacji „Moja Komenda”, ułatwiającej kontakt z wybraną jednostką policji oraz dzielnicowym, jak również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – interaktywnym narzędziu służącym przekazywaniu policji informacji o niebezpiecznych miejscach w okolicy. Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję i wymianę doświadczeń. Policjantki oraz zaproszeni goście odpowiadali na pytania mieszkańców, wysłuchali nurtujących ich problemów i wspólnie debatowali nad sposobami ich rozwiązania.

– Zachęcamy do uczestnictwa w tego rodzaju wydarzeniach. Wymiana informacji i otrzymywane sygnały są dla nas cenną wskazówką obrazującą skalę i rodzaj zagrożeń w naszym powiecie. To z kolei pozwala na zaplanowanie odpowiednich działań zmierzających do poprawy poczucia bezpieczeństwa – informują lęborscy policjanci.

CZYTAJ TEŻ:

reklama

Źródło / Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *