Przestępcy w mediach społecznościowych lub podczas rozmów telefonicznych podszywają się np. pod członków rodziny lub znajomych i próbują przekonać do przekazania im pieniędzy. Często proszą o wypłacenie ich za pomocą systemu płatności mobilnych BIK. Próba takiego oszustwa miała miejsce w Lęborku. Jednak czujna lęborczanka zapobiegła wyłudzeniu pieniędzy.
W poniedziałek, 16 września, oszust włamał się na konto portalu społecznościowego mieszkanki Lęborka i rozesłał do jej znajomych oraz członków rodziny prośbę pilną pożyczkę pieniędzy przez udostępnienie kodu BLIK. Taka prośba dotarła m.in. do jej sąsiadki, która szybko zareagowała. Na szczęście nie w taki sposób, jakiego przestępca oczekiwał. Kobieta zadzwoniła do właścicielki konta, żeby potwierdzić czy rzeczywiście potrzebuje pieniędzy. Wtedy wydało się, że to próba oszustwa. Zanim ktokolwiek zdecydował się udostępnić przestępcy kody BLIK, właścicielka zablokowanego przez niego konta zdążyła poinformować znajomych i rodzinę o próbie wyłudzenia pieniędzy.
– Przestrzegamy przed oszustami, którzy chcą się wzbogacić cudzym kosztem – mówi st. asp. Marta Szałkowska, oficer prasowy lęborskiej policji. – Przestępcy najczęściej prośbę o pożyczkę lub przekazanie pieniędzy uzasadniają nagłą sytuacją. Wiele osób sądząc, że koresponduje z zaufaną osobą, podaje kod BLIK a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PIN-em realizację transakcji nie sprawdzając jej szczegółów. W ten sposób przekazuje oszustom swoje oszczędności.
Takiego wyłudzenia można uniknąć przy zachowaniu następujących środków ostrożności:
– nie ujawniaj danych osobowych – nigdy nie podawaj kodu Blik, numeru telefonu, ani żadnych innych danych personalnych osobom, które się do Ciebie zwracają z nagłą potrzebą pożyczenia pieniędzy.
– weryfikuj tożsamość rozmówcy – zawsze potwierdzaj tożsamość osoby dzwoniącej lub wysyłającej wiadomość tekstową, szczególnie jeśli prosi o wykonanie jakiejkolwiek płatności.
– kontaktuj się osobiście ze znajomymi, którym masz przekazać kod Blik – jeśli otrzymasz taką prośbę, zawsze skontaktuj się bezpośrednio, najlepiej telefonicznie z osobą, której masz pomóc finansowo. W tym celu używaj wyłącznie znanego wcześniej numeru telefonu lub adresu e-mail do osoby, której chcesz wysłać Blika.
– nie daj się nakłonić do pośpiechu – oszuści często próbują podjąć działania na szybko, by nie dać ofierze czasu na przemyślenie i zrozumienie sytuacji. Nie pozwól, by emocje zdominowały Twoje reakcje.
– stosuj dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć przestępcy konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms)
– zawsze sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej. Przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź dwa razy ile wynosi kwota i do kogo ona trafi
– nie klikaj w linki otrzymane od nieznanych numerów – mogą Cię przenieść do stron wyłudzających dane lub pieniądze
Jeśli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię oszukać lub stałeś się ofiarą oszustwa, niezwłocznie powiadom najbliższą jednostkę policji. Im szybciej zgłosisz fakt popełnienia przestępstwa, tym większa szansa na ustalenie sprawcy i odzyskanie utraconych środków.
CZYTAJ TEŻ:
Źródło / Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku / pixabay.com