08/10/2024
Aktualności Kultura

Narodowe Czytanie 2024: „Kordian” Juliusza Słowackiego na placu Pokoju w Lęborku

reklama
Narodowe Czytanie 2024: „Kordian” Juliusza Słowackiego na placu Pokoju w Lęborku

W piątek, 6 września, o godzinie 11:00 na placu Pokoju w Lęborku odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku lekturą jest dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego. Wydarzenie odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej RP.

W tym roku uczestnicy będą wspólnie zagłębiać się w lekturę wydanego w 1834 r. „Kordiana” Juliusza Słowackiego (1809 -1849), który obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jest jako jeden z polskich wieszczów narodowych.

„Kordian” nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, tytułowy Kordian, ze względu na wewnętrzną słabość nie jest w stanie dokonać zamachu i car uchodzi z życiem. Słowacki próbuje zrozumieć przyczyny klęski powstania oraz pokolenia powstańców. Uważa, że jedynie absolutne poświęcenie i zgoda na walkę do końca mogą przynieść niepodległość.

reklama

– Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem, ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Andrzej Duda, prezydent RP.

Postać literacka Kordiana została całkowicie stworzona na potrzeby utworu – imię Kordian (znaczące dosłownie: dający serce) zostało wymyślone przez Słowackiego, o czym poeta pisze w listach. Kordian ma wszystkie cechy charakterystyczne dla romantyka: targają nim zarówno rozterki świadomości, jak i rozterki typu egzystencjalnego, nie może odnaleźć swojego miejsca w rzeczywistości, przeżywa nieszczęśliwą miłość do Laury – która skazała go na samotność, a rozdarty w poszukiwaniu idei dobra, wskazówki otrzymuje od szatana (przede wszystkim ideę winkelriedyzmu), co doprowadza go na skraj upadku.

– Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – napisał prezydent Andrzej Duda.

Wydarzenie odbędzie się w piątek, 6 września, o godzinie 11:00 na placu Pokoju w Lęborku. Oprócz inspirującej literatury na uczestników czeka gra terenowa, muzyczne akcenty i mnóstwo uśmiechu. 

Organizatorami wydarzenia w Lęborku są: Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku, LOT Ziemia Lęborska – Łeba, Agencja Turystyczna „Przygoda”, Urząd Miejski w Lęborku oraz Starostwo Powiatowe w Lęborku.

Przypomnijmy, że akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez parę prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta RP.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

W 2023 roku w tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

CZYTAJ TEŻ:

reklama

Źródło: prezydent.pl / wikipedia.pl / Urząd Miejski w Lęborku / Zdjęcia: Tomasz Wojtalik / Konrad Filip Komarnicki/KPRP