Aktualności Kultura

“Nad Niemnem” można było posłuchać przy fontannie

“Nad Niemnem” można było posłuchać przy fontannie

Wspólne czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej zorganizowano przy fontannie z żabkami na ul. Staromiejskiej w Lęborku. W ten sposób Lębork włączył się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. 

reklama

Akcja jest prowadzona nieprzerwanie od 2012 roku. Została zapoczątkowana czytaniem lektury „Pan Tadeusz”. Ważne jest to, że Narodowe Czytanie odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej i to prezydent naszego kraju typuje lekturę, która będzie czytana każdego roku.

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu – podkreśla w liście z 6 czerwca prezydent RP Andrzej Duda. – Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu. Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.

W naszym regionie do akcji przyłączyły się: Urząd Miasta Lębork, Starostwo Powiatowe w Lęborku, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Lęborska – Łeba, Agencja Turystyczna „Przygoda” oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku. Akcję rozpoczęła Anna Gołębiowska-Rusak z LOT Ziemia Lęborska – Łeba, która jako pierwsza przeczytała fragment powieści Elizy Orzeszkowej. Mimo że w wielu miejscach akcja wspólnego czytania organizowana jest w sobotę, wtedy też czytał prezydent, w Lęborku zorganizowano ją dzień wcześniej.

– Celem akcji jest przede wszystkim propagowanie wspólnego czytania i kultywowania historii – mówi Kamila Iwosa z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku. – Z racji, że my angażujemy szkoły i jest problem u nas z dotarciem w weekend, organizujemy Narodowe Czytanie w dni nauki szkolnej. W tym roku prezydent będzie czytał w sobotę, więc zorganizowaliśmy wydarzenie dzień szybciej.

Na miejscu obecni byli także uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy wspólnie wzięli udział w czytaniu. Każdy, kto przyszedł z własnym egzemplarzem książki, otrzymał pamiątkową pieczęć. Ponadto na miejscu czekał poczęstunek w postaci ciast, owoców oraz kanapek.

Jedną z atrakcji była również przygotowana przez organizatorów gra terenowa na platformie Action Track ze znajomości powieści. W grze udział mogli wziąć uczniowie oraz każdy zainteresowany.

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECAMY
 
close-link