Aktualności Kultura

Prawdziwa przyjaciółka seniorów

Prawdziwa przyjaciółka seniorów

Beata Czaja z biblioteki w Maszewie Lęborskim otrzymała tytuł “Przyjaciółki Seniorów” w konkursie “Pomorskie dla seniorów”, nad którym patronat sprawuje marszałek województwa. Oficjalne wręczenie nagrody „Przyjaciółki Seniorów” miało miejsce podczas gminnych dożynek w Cewicach.

reklama

Pani Beata pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Cewicach – filii biblioteki w Maszewie Lęborskim od 2019 roku. Z seniorami pracować zaczęła jednak rok wcześniej.

– Na dobry początek, we współpracy z panem Sławomirem Łukaszukiem – trenerem szkoleń komputerowych z Chmura Studio w Lęborku, zorganizowałam w maszewskiej książnicy kursy komputerowe dla Seniorów – opowiada Beata Czaja. – Chętnych nie brakowało i od tego tak naprawdę wszystko się zaczęło.

Pani Beata założyła w bibliotece Klub Przyjaciół Biblioteki, którego członkowie-seniorzy wytwarzają własnoręcznie wiele drobiazgów, które później często trafiają na cele charytatywne. Ponadto w bibliotece ma siedzibę grupa seniorów, która należy do Klubu Seniora i Rodziny w Cewicach, seniorzy za sprawą pani Beaty udzielają się w wolontariacie senioralnym, w ramach którego pomagają prowadzić zajęcia dla dzieci. W działalność pani Beaty wpisuje się też wiele akcji, promujących czytelnictwo wśród osób starszych oraz wiele innych akcji.

– Najważniejsze jest dla mnie to, że seniorzy przychodzą do biblioteki, dobrze się w niej czują, są moimi czytelnikami – podsumowuje o swojej działalności bibliotekarka. –  Nawet śmiało mogę powiedzieć, że są dla mnie przyjaciółmi – spotykamy się, rozmawiamy i wspólnie działamy.

Do nagrody nominowali Beatę Czaję maszewscy seniorzy, z którymi od lat aktywnie działa.

– Tytuł „Przyjaciółka Seniorów” to ogromny zaszczyt i przywilej, ale świadomość, że ma się takich Przyjaciół Seniorów, jakich mam w Maszewie Lęborskim – to wielkie szczęście – mówi bibliotekarka. – Jestem z pokolenia, które wychowywało się wspólnie z dziadkami i z domu rodzinnego wyniosłam ogromny szacunek do osób starszych, dlatego uważam, że takich ludzi jak ja jest bardzo dużo.

reklama
reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECAMY
 
close-link