18/05/2024
Aktualności

Policjanci uświadamiali dzieci i młodzież w Łebie i Lęborku

Policjanci uświadamiali dzieci i młodzież w Łebie i Lęborku

W Miejskiej Bibliotece w Łebie oraz w lęborskim I LO odbyły się policyjne spotkania poświęcone bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Dzielnicowi uczyli przedszkolaki prawidłowo przechodzić przez jezdnię, a naczelnik lęborskiej „drogówki” przy wykorzystaniu multimedialnej prezentacji, przedstawił młodzieży ze starszych klas licealnych skutki brawury za kierownicą.

reklama

Dzielnicowi właściwi dla gminy Wicko i Nowa Wieś Lęborska chętnie odpowiedzieli na zaproszenie kierownictwa Biblioteki Miejskiej w Łebie do spotkania z przedszkolakami, by opowiedzieć im o bezpieczeństwie na drodze, w domu i w kontaktach z obcymi osobami. Mundurowi przeczytali maluchom książkę pt. „Maks nie rozmawia z obcymi” z serii „Mądra mysz”. To opowieść o chłopcu, który czekając na mamę na placu zabaw zostaje zagadnięty przez obcego mężczyznę, próbującego namówić go, by poszedł za nim. Dzielnicowi wyjaśnili dzieciom jak powinny zachować się w podobnych sytuacjach. Po lekturze przyszedł czas na omówienie podstawowych zasad poruszania się po drodze, a potem bezpieczny spacer z policjantami i opiekunami, by przećwiczyć prawidłowy sposób przechodzenia przez jezdnię.

Zajęcia poprowadziła m.in. sierż. Agnieszka Bednarek – dzielnicowa z Komisariatu Policji w Łebie, która kilka dni temu w środku nocy udzieliła pomocy słaniającemu się na nogach, zakrwawionemu mężczyźnie, który wołał o pomoc.
Więcej o tym czytaj:
Łeba. Zakrwawiony mężczyzna wołał o pomoc. Pomogła policjantka

Z kolei z uczniami klas III – IV I LO w Lęborku o bezpieczeństwie na drodze rozmawiał naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego lęborskiej policji oraz policjantka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej oraz Nieletnich. Aby uświadomić młodym ludziom, wśród których znajdują się już kierowcy, jaka odpowiedzialność wiąże się z prowadzeniem pojazdu po drodze publicznej, policjanci zaprezentowali im zdjęcia i filmy z wypadków drogowych, które wydarzyły się z naszym powiecie. Każde zdarzenie zostało szczegółowo omówione ze wskazaniem jego przyczyn i tragicznych skutków. Funkcjonariusze podkreślali, że brawura za kierownicą, nieudzielenie pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu, zbyt szybka jazda, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy bez uprawnień, może nieść za sobą bardzo poważne, często nieodwracalne w skutkach konsekwencje.

Profilaktyczne spotkania policjantów z dziećmi i młodzieżą szkolną, tak jak i cykliczne akcje kontrolno-prewencyjne prowadzone na drogach, to strategiczne kierunki działań policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Bardzo ważne jest, by już od najmłodszych lat dzieci były świadome zagrożeń z jakimi mogą spotkać się niechronieni uczestnicy ruchu, Natomiast osoby, które ubiegają się o prawo jazdy, lub już je mają, powinny zdawać sobie sprawę z ciążącej na nich odpowiedzialności.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku

reklama