16/06/2024
Aktualności Biznes

Powstaje farma wiatrowa 

Powstaje farma wiatrowa 

W Łebie ruszyła budowa bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, wspólnego projektu Grupy ORLEN i Northland Power. Będzie to port macierzysty dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 pracowników i będzie obsługiwała farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.

reklama

Baza serwisowa w Łebie będzie gotowa w 2025 roku, na rok przed uruchomieniem farmy Baltic Power. Na terenie o powierzchni ok. 1,1 hektara zlokalizowane będą m.in. magazyn części zamiennych farm oraz warsztat. Baza będzie obsługiwana na stałe przez 3-4 specjalistyczne jednostki przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każda z nich będzie zabierać na pokład do 24 techników z pełnym wyposażeniem. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 62 miliony złotych.

Baza serwisowa będzie podstawą funkcjonowania farmy wiatrowej. Zatrudnieni w niej technicy będą mieli za zadanie serwisować turbiny wiatrowe oraz doglądać ich prawidłowego funkcjonowania. Do zadań pracowników bazy będzie należało także prowadzenie pomiarów wydajności farmy i utrzymywanie pracy turbin w granicach określonych parametrów. Baza będzie także pełniła funkcję magazynową dla potrzebnych do działania farmy komponentów.

Fot. PKN ORLEN

reklama