03/03/2024
Aktualności

Podwyżka będzie, wyrównania nie będzie

Podwyżka będzie, wyrównania nie będzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dementuje krążące w internecie fałszywe informacje dotyczące zasad wyrównania świadczenia 500 plus do kwoty 800 zł. Świadczenie wychowawcze wzrośnie od 1 stycznia 2024 r. Nastąpi to automatycznie. Rodzice i opiekunowie nie muszą składać dodatkowych wniosków.

W ostatnim czasie w internecie pojawiły się informacje o możliwości wyrównania świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia do grudnia 2023 r.

reklama

Są one nieprawdziwe. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek WYR.8P. Nie jest to druk przygotowany w ZUS, a takie wyrównanie jest niemożliwe.

Wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. wynosi 500 zł. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze wrośnie do 800 zł. Nastąpi to automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać dodatkowego wniosku. W nowym roku uprawnieni otrzymają wypłaty w nowej wysokości, a na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS znajdzie się odpowiednia informacja.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że prawo do 500 plus jest ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Żeby ZUS wypłacał świadczenie przez cały ten czas, wniosek trzeba złożyć do końca czerwca. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie wniosku mają 3 miesiące od dnia narodzin dziecka. Ta zasada dotyczy również przypadku, gdy dziecko zostało objęte opieką, przysposobione lub faktycznie umieszczone w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej. Świadczenie przysługuje wówczas z wyrównaniem.

Wnioski o świadczenie wychowawcze można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem: aplikacji mZUS, PUE ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości internetowej.

reklama

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / Oddział w Gdańsku

reklama