16/06/2024
Aktualności

Odznaczenia za dzielenie się krwią [Zdjęcia]

Odznaczenia za dzielenie się krwią [Zdjęcia]

Gala Krwiodawców Powiatu Lęborskiego odbyła się w sali kina Fregata. Podczas uroczystości uhonorowano tych, którzy od dawna dzielą się krwią, czyli niezastąpionym darem, którego nie można kupić ani wyprodukować.

Uroczystość, która po równo 30 latach wróciła do budynku LCK Fregata, miała miejsce w sobotę, 18 listopada, i rozpoczęła się od hymnu Polskiego Czerwonego Krzyża. Minutą ciszy uczczono też pamięć zmarłego w lutym Waldemara Santowskiego długoletniego i zasłużonego działacza PCK. Następnie wręczono odznaczenia Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Nagrodę I stopnia (18 litrów mężczyźni i 15 litrów kobiety) otrzymało 9 krwiodawców, II stopnia (12 i 10 litrów) – 13, a III stopnia (6 i 5 litrów) – 25. Przyznano też nadawaną przez ministra zdrowia odznakę „Honorowy Dawcy Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, którą otrzymały trzy osoby: Krzysztof Przygoda, Marcin Bohdan i Wiesław Keller. Odznakę mogą otrzymać zasłużeni honorowi dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

reklama

Jednym z gości uroczystości był pan Michał, który na scenie podziękował krwiodawcom za dzielenie się tym cennym darem w imieniu swojej partnerki – pani Anetty, cierpiącej na rzadką chorobę genetyczną. Kobieta co trzy miesiące potrzebuje przetoczenia aż dwóch jednostek krwi.

W kolejnej części wydarzenia przestawiono autorski program Oddziału Rejonowego PCK w Lęborku pt. „Firma Przyjazna Honorowym Dawcom Krwi” oraz wręczono podziękowania dla przedsiębiorców wspierających projekt. Dzięki tej inicjatywie krwiodawcy korzystający z usług tych firm mogą liczyć na rabaty i przywileje. Do chwili obecnej do programu przystąpiło 16 firm, ale prowadzący galę Patryk Bianga, prezes Zarządu Pomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, chciałby, aby było ich sto z powiatu lęborskiego.

Organizatorzy zaprezentowali też zrealizowane w ostatnim czasie aktywności, takie jak Rajd Rowerowy, Rajd Motocyklowy czy Zawody Wędkarskie dla krwiodawców.

Natomiast wieczorem w restauracji „Perła”, odbyła się I Gala Charytatywna PCK zorganizowana przez lęborski Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się m.in. koszulki znanych sportowców m.in. Tomasza Frankowskeigo i Mariusza Wlazłgo, rękawice bokserskie, rower „Dobrośmigacz”, płyta Dawida Kwiatkowskiego z jego autografem, obrazy, vouchery na weekendowy pobyt w hotelach i kalendarz Polskiego Czerwonego Krzyża z 1948 roku. Dochód z biletów wstępu wartych 250 zł i licytacji został przeznaczony na funkcjonowanie punktu pomocy humanitarnej przy ulicy Handlowej w Lęborku.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Facebook / Polski Czerwony Krzyż Lębork

reklama