02/12/2023
Aktualności

Uczniowie już wiedzą, jaką szkołę mogą wybrać [Zdjęcia]

Uczniowie już wiedzą, jaką szkołę mogą wybrać [Zdjęcia]

Ponad pół tysiąca uczniów z ostatnich klas szkół podstawowych odwiedziło Powiatowe Targi Edukacyjne. Jak co roku, impreza promująca ponadpodstawowe szkolnictwo powiatowe została zorganizowano w hali sportowej Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Lęborku.

Podczas trwającej pięć godzin imprezy, oprócz lęborskich szkół średnich i branżowych, swoją ofertę zaprezentowały też liczne się przedsiębiorstwa, dając możliwość poznania prawdopodobnych przyszłych pracodawców lub miejsc, w których będzie można odbyć praktyki zawodowe. Nie zabrakło też przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy, czyli instytucji pośredniczącej w kontaktach pomiędzy pracodawcami i chętnymi do podjęcia zatrudnienia pracownikami. Oferta PUP jednak nie ogranicza się tylko do tej funkcji. Urząd pomaga zarejestrowanym bezrobotnym np. w uzyskaniu nowych kwalifikacji i uczestnictwo w programach kierowanych do poszczególnych grup osób poszukujących zatrudnienia. Tak jak w poprzednich latach, na piętrze budynku ulokowały się szkoły ogólnokształcące.

W wydarzeniu, oprócz uczniów lęborskich podstawówek, wzięły też udział szkoły z Rozłazina w gminie Łęczyce, Łęczyc w powiecie wejherowskim i Sierakowic w powiecie kartuskim. Łącznie przez targi przewinęło się ponad 500 uczniów z 21 szkół podstawowych.

reklama

Z wystawcami i uczestnikami targów spotkały się: starosta powiatu lęborskiego Alicja Zajączkowska i Ewa Burak naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych lęborskiego starostwa, czyli jednostki odpowiedzialnej za wdrażanie i realizację zadań oświatowych w szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest powiat lęborski.

Alicja Zajączkowska podkreśliła, że w przypadku placówek technicznych i branżowych, uczniowie doceniali to, że szkoły mają dobry kontakt z zakładami pracy, bo to ułatwia oswojenie się z przyszłym zawodem. Jak dodała – byli oczywiście też tacy, którzy stwierdzili, że niekoniecznie ich wybory okazały się w 100 proc. trafione, jednak mają „plan B” i kontynuują naukę, ponieważ wybrany kierunek otwiera drogę do kolejnych etapów kształcenia już w konkretnej branży, w której widzą swoją przyszłość.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *