16/06/2024
Aktualności Kultura

Po raz pierwszy świętowali na taką skalę

Po raz pierwszy świętowali na taką skalę

Wystartowały Lęborskie Dni Seniora organizowane przez miasto z inicjatywy Rady Seniorów. Pierwsze wydarzenia już mamy za sobą, jednak to nie koniec atrakcji przygotowanych dla osób starszych.

reklama

Obchody rozpoczęły się w poniedziałek 13 listopada. Do tej pory seniorzy mogli oglądać występy lokalnych amatorskich grup muzycznych, wziąć udział w wykładzie i warsztatach z zakresu dietetyki o nazwie „Cukier nie krzepi” i warsztatach  z fizykoterapeutą „Ruszaj się”.

– Przez osiem lat działania Gminnej Rady Seniorów w zasadzie po raz pierwszy zdecydowaliśmy się w taki sposób obchodzić Lęborskie Dni Seniora – mówi Jolanta Pajączkowska, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów. – Są różne daty: Ogólnopolski Dzień seniora, Europejski Dzień Seniora. My jednak wybraliśmy 14 listopada, czyli Międzynarodowy Dzień Seniora. W skład rady wchodzą przedstawiciele różnych środowisk i organizacji, które działają na rzecz seniorów i można powiedzieć, że jesteśmy głosem starszych w Urzędzie Miasta.

W programie LDS są warsztaty o bezpieczeństwie pn. „Bezpieczny Senior” i „Nie daj się oszukać” w czwartek 16 listopada, Spektakl – kabaret „Dom burzliwej starości” w wykonaniu UTW z Redy w poniedziałek 20 listopada oraz wisienka na torcie, czyli wernisaż wystawy fotografii powojennego Lęborka „Tak było” w Wieży Ciśnień w środę 29 listopada.

W ramach Lęborskich Dni Seniora osoby starsze mogą odebrać drugą edycję Niezbędnika Lęborskiego Seniora. – W niezbędniku znajdują się wszystkie informacje, które mogą być przydatne osobom starszym – dodaje Jolanta Pajączkowska.  – Są tam różne ciekawe miejsca, stowarzyszenia, porady oraz kontakty do wielu instytucji. Jest to wszystko, czego senior potrzebuje w formie niewielkiej książeczki. Będą później również do odebrania w budynku Urzędu Miasta.

Lęborskie Dni Seniora są finansowane z budżetu miasta Lęborka oraz ze środków z dofinansowania w ramach programu Pomorskie Rady Seniorów 2023 Marszałka Województwa Pomorskiego.

reklama
reklama