03/03/2024
Aktualności

Ugaszono pożar składowiska w Kamieńcu [Zdjęcia]

Ugaszono pożar składowiska w Kamieńcu [Zdjęcia]

Ponad pięć dni trwała akcja gaśnicza na składowisku odpadów tekstylnych w Kamieńcu, w gminie Cewice. Był to 33. pożar w tym miejscu w ostatnich trzech latach.

reklama

Działania gaśnicze trwały od wtorkowego wieczora, 31 października. W szczytowym momencie z ogniem walczyło aż 21 zastępów straży pożarnej, Łącznie od początku w akcję gaśniczą zaangażowanych było kilkadziesiąt zastępów i ponad 200 strażaków. Więcej o tym czytaj też:
https://www.lebork24.info/2023/11/02/akcja-gasnicza-moze-potrwac-kilka-dni/

Przez kolejne dni w Kamieńcu, gdy ogień się trochę uspokoił, rotacyjnie stacjonowało dziewięć zastępów straży pożarnej, które dogaszały pożar. Codziennie były robione pomiary, a sytuacja na szczęście nie uległa pogorszeniu. W poniedziałek rano, 6 listopada, kamera termowizyjna wskazała, że temperatura wewnątrz pryzm spadła do poziomu temperatury otoczenia.

– Na tę chwilę wstrzymaliśmy podawanie wody na pryzmy – mówił rano st. kpt. Marcin Elwart, oficer prasowy KP PSP w Lęborku. – Sprawdzamy je pod względem temperatur i gazów pożarowych. Będziemy teraz podejmować decyzję o kontynuowaniu działań.

Pożarem objęte zostały dwie pryzmy – jedna o powierzchni 1800 m²., a druga 2800 m kw., znajdujące się na terenie o powierzchni 300 m². Dziś przed południem strażacy zdecydowali o zakończeniu działań.

– Zwijamy sprzęt i przerywamy działania – informuje st. kpt. Marcin Elwart. – Sprawdziliśmy wszystko i podjęliśmy decyzję o zakończeniu akcji gaśniczej, ponieważ wewnątrz pryzm nie ma już pożaru. Ani nasze kamery termowizyjne, ani detektory wielogazowe nie wykazały, że w pryzmach może trwać proces palenia się.

Przypomnijmy, że był to już 33. pożar składowiska w Kamieńcu w ciągu ostatnich trzech lat. Ostatni miał miejsce pod koniec października. Więcej o tym czytaj:
https://www.lebork24.info/2023/10/23/strazacy-znowu-interweniowali-w-kamiencu/

Dodajmy, że od kwietnia, przez pół roku, był spokój i nie dochodziło do pożarów. To lepsza sytuacja niż w całym 2022 roku, gdy składowisko paliło się ponad 20 razy.

Więcej o problemie składowiska w Kamieńcu dowiesz się z rozmowy z wójtem Cewic Jerzym Bańką:
https://www.lebork24.info/2023/09/28/prokurator-wciaz-prowadzi-sledztwo-w-sprawie-kamienca/
https://www.lebork24.info/2023/04/24/wojt-cewic-potrzebujemy-milionow-sami-sobie-nie-poradzimy-wywiad/

reklama

Zdjęcia: Facebook \ KP PSP w Lęborku 

reklama