03/03/2024
Aktualności

Odznaczono honorowych krwiodawców. Zobacz, kto dostał medal [Zdjęcia]

Odznaczono honorowych krwiodawców. Zobacz, kto dostał medal [Zdjęcia]

Jedenastu krwiodawców z powiatu lęborskiego zostało wyróżnionych odznaczeniami „Honorowy Dawca Krwi –Zasłużony Dla Zdrowia Narodu” przyznanymi przez ministra zdrowia. Uroczystość ich wręczenia odbyła się w Starostwie Powiatowym.

Tym razem medale otrzymało jedenastu  najaktywniejszych krwiodawców z terenu powiatu lęborskiego, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi i jej składników. Taki wynik osiągnęli Adam Bączek, Arkadiusz Kąkol, Tomasz Kiełtyka, Grzegorz Kleina, Rafał Król, Krzysztof Okrój, Marcin Szalaty, Michał Szturo, Paweł Świerczyński, Arkadiusz Trawiński i Marcin Żmija. Dzięki ich zaangażowaniu osoby chore mogą cieszyć się życiem, ponieważ transfuzje krwi i preparatów krwiopochodnych corocznie ratują życie milionom ludzi, w tym m.in. poszkodowanych w wypadkach.

reklama

Krwiodawcy za swoją ofiarność na rzecz innych otrzymali odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony Dla Zdrowia Narodu” przyznane przez Ministra Zdrowia.W jego imieniu z upoważnienia dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku Kingi Sas, najaktywniejszych krwiodawców odznaczyła Magdalena Żynis – kierownik Sekcji ds. Organizacyjnych RCKiK wraz z Edmundem Głombiewskim, wicestarostą lęborskim, który wręczał legitymacje. 

Przypomnijmy, że tradycja wyróżniania najaktywniejszych dawców tym zaszczytnym tytułem trwa od 2018 roku. Wydarzenie odbyło się już po raz siódmy, z czego szósty raz w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego. Ministerialne odznaczenie „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” zostało ustanowione 22 sierpnia 1997 roku, będąc szczególnym uhonorowaniem osób o wybitnych zasługach na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadawana tylko raz.

reklama

Źródło / Zdjęcia: RCKiK w Słupsku / Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama