18/05/2024
Aktualności

Wielka Akademia Ratownicza w Łebie [Zdjęcia]

Wielka Akademia Ratownicza w Łebie [Zdjęcia]

W sobotę, 16 września, Łeba stała się punktem centralnym dla wszystkich służb mundurowych i ratowniczych z całego kraju. Tego dnia na nabrzeżu portu odbył się wielki piknik służb Akademii Ratowniczej Renegade/Sarex-23.

reklama

Wielka Akademia Ratownicza była piknikiem towarzyszącym największym w kraju ćwiczeniom taktyczno-specjalnym Renegade/Sarex-23, które zazwyczaj odbywają się w maju i w tym roku miały miejsce w Kobylej Górze. Celem wydarzenia było zaprezentowanie szerokiego spektrum umiejętności i sprzętu używanego przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i ratownictwo lądowe, lotnicze i morskie w kraju.

W Łebie zgromadzili się przedstawiciele wielu różnych służb, w tym strażacy, policjanci, żandarmi, wojskowi, pracownicy Służby Więziennej, Straży Granicznej i terytorialsi. Byli także ratownicy medyczni, Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR, Wodna Służba Ratownicza oraz Polski Czerwony Krzyż. Nie zabrakło także przedstawicieli krajowej administracji skarbowej oraz rzecznika praw dziecka.

Podczas trwania wydarzenia można było poznać nowoczesny sprzęt wykorzystywany w akcjach ratowniczych, policyjnych i wojskowych oraz dowiedzieć się więcej o działaniach służb. Można było obserwować manewry, pokazy i ćwiczenia poszczególnych służb odpowiedzialnych za ratowanie ludzkiego życia i szeroko pojęte bezpieczeństwo. Na lądzie, wodzie i w powietrzu pojawiły się pojazdy, łodzie i śmigłowce formacji cywilnych i mundurowych.

Dla dzieci przygotowano specjalne stoiska edukacyjne, gdzie mogły nauczyć się podstaw pierwszej pomocy. Ponadto, odbyły się pokazy ratownicze, pożarnicze i antyterrorystyczne, a także prelekcje, warsztaty i konkursy. Również dorośli mieli możliwość ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy na fantomach, a także porozmawiać z doświadczonymi ratownikami. Natomiast zainteresowani służbą w policji mogli dowiedzieć się o zasadach naboru oraz wziąć udział w policyjnym torze przeszkód, który stanowi pierwszy etap rekrutacji.

Na stoiskach policji zaprezentowano sprzęt, jaki na co dzień jest wykorzystywany do realizacji zadań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Fani motoryzacji mogli obejrzeć policyjne pojazdy, takie ambulans minersko-pirotechniczny, armatka wodna, ruchomy system dowodzenia Oddziałów Prewencji Policji, Mobilne Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw czy oznakowane radiowozy i motocykle. Była też łódka policyjnych „wodniaków” z Komisariatu Wodnego Policji w Gdańsku oraz robot pirotechniczny.

Odwiedzając policyjne stoisko profilaktyczne można było m.in. założyć sprzęt przeciwuderzeniowy wykorzystywany przez policjantów przy zabezpieczaniu imprez masowych, z kolei przy stoisku policjantów ruchu drogowego wziąć udział w konkursach na temat bezpieczeństwa na drodze jak również skonfrontować się ze skutkami spożywania alkoholu poprzez przymierzenie alkogogli. Mundurowi z Wydziału Prewencji opowiadali o szeroko pojętym bezpieczeństwie i prowadzili o tej tematyce konkursy z nagrodami. Przygotowali również okulary VR. Po założeniu takich okularów można wirtualnie uczestniczyć w działaniach Polskiej Policji z funkcjonariuszami różnych formacji. Najmłodszym policjanci rozdawali elementy odblaskowe i drobne upominki związane m.in. z bezpieczeństwem nad wodą i na drodze. Każdy zainteresowany wstąpieniem w nasze szeregi mógł dowiedzieć się na czym polega służba w policji i jakie wymogi należy spełniać, aby w przyszłości przywdziać policyjny mundur.

Na zakończenie pikniku przeprowadzono sprawdzian gotowości służb do działań ratowniczych z użyciem śmigłowca. Był to zaaranżowany epizod poszukiwawczo–ratowniczy, w którym na wschód od Łeby doszło do katastrofy samolotu jednosilnikowego z pięcioma osobami na pokładzie. Pilot był zmuszony do awaryjnego lądowania. M.in. policjanci włączyli się do akcji poszukiwawczo-ratunkowej, prowadząc poszukiwania ocalałych w katastrofie w morzu i na lądzie. Była to doskonała okazja, aby zobaczyć, jak służby pracują w skoordynowany sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo i pomoc w sytuacjach awaryjnych.

Akademia Ratownicza Renegade/Sarex-23 w Łebie była nie tylko okazją do zaprezentowania umiejętności i sprzętu służb ratowniczych, ale także do podkreślenia znaczenia edukacji w zakresie bezpieczeństwa i pierwszej pomocy dla społeczeństwa. To wydarzenie pokazało, że służby mundurowe i ratownicze są gotowe do działania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony obywateli w każdej sytuacji.

reklama

Źródło / Zdjęcia: pomorska.policja.gov.pl

reklama