18/05/2024
Aktualności

Nie zapomnij o obowiązkowym szczepieniu

Nie zapomnij o obowiązkowym szczepieniu

Wścieklizna jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych, które grożą również człowiekowi. Wirus wścieklizny atakuje układ nerwowy i powoduje nietypowe, agresywne zachowania, a w rezultacie śmierć. Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Gdańsku w ramach kampanii informacyjnej na temat szczepień zwierząt przeciwko tej chorobie zaprojektował plakat, zawierający informacje o wściekliźnie i szczepieniach zwierząt. Tylko w taki sposób możemy się uchronić i zapobiec pojawieniu się tej choroby w naszej okolicy.

reklama

Akcja informacyjna jest prowadzona od marca tego roku. Instytucje weterynaryjne w całym województwie udostępniają plakaty informacyjne i promują wobec mieszkańców szczepienia zwierząt. –Akcja informacyjna to więcej niż plakaty – mówi Izabela Filipionek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku. – W ramach Powiatowego Inspektoratu Weterynarii prowadzimy akcje informacyjne i szkolenia w urzędach gmin, pośród myśliwych, leśników, seniorów, w szkołach itp. Wiele informacji na ten temat jest również dostępnych na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w zakładce Zdrowie Zwierząt.

Ryzyka związane z zakażeniem się wścieklizną są ogromne. – Wirus wścieklizny atakuje zwierzęta stałocieplne, a więc także ludzi – wyjaśnia weterynarz powiatowy Filipionek. – Jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wirus atakuje układ nerwowy, czym doprowadza do niecodziennych zachować, utraty koordynacji i agresji. Ważne jest to, że objawowe zakażenie wścieklizną zawsze prowadzi do śmierci. Dlatego tak istotne jest, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się tej choroby.

Szczepienia są niezwykle skutecznym środkiem zapobiegawczym przeciwko wściekliźnie. W przypadku psów są jednak również obowiązkowe. – Zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 roku „o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt” wszystkie psy powyżej 3 miesiąca życia muszą zostać zaszczepione – tłumaczy doktor Filipionek. – Od tego momentu obowiązkowe jest szczepienie psów przynajmniej raz na 12 miesięcy. Pomimo tego, że obowiązek dotyczy tylko psów, warto szczepić również koty, ponieważ są tak samo narażone na zakażenie się. Zwierzęta można zaszczepić w każdym gabinecie weterynarii, a w okresie wiosenno-letnim często organizowane są akcje dotarcia lekarzy do mniejszych miejscowości w powiecie, podczas których możemy zaszczepić pupila bez konieczności jechania do miasta.

Całe szczęście w naszym powiecie od lat nie zaobserwowano objawów wścieklizny u zwierząt. Nie znaczy to jednak, że problem nie istnieje. W niektórych regionach Polski wciąż odnotowuje się ogniska wścieklizny wśród zwierząt. Należy zatem zachować ostrożność i zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich oraz domowych futrzaków.

reklama

Zdjęcia: gov.pl

reklama