Aktualności

Mandat dostały w nagrodę za projekt edukacyjny

Mandat dostały w nagrodę za projekt edukacyjny

Marta Gryciuk i Roksana Kwidzińska, ósmoklasistki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku, zasiadły w ławach poselskich w ramach XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

reklama

Udział w posiedzeniu był nagrodą za wykonanie projektu pt. „Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim”.

Więcej o projekcie „Zginąć, ale z honorem”:
https://www.lebork24.info/2023/04/12/mandat-poslanki-za-pamiec-o-bohaterkach/

Podczas sesji młodzi posłowie przyjęli uchwałę w sprawie popularyzacji bohaterstwa obywateli polskich pochodzenia żydowskiego w walce z Niemcami. Treść uchwały zaproponowała komisja SDiM, a w trakcie sesji plenarnej jej uczestnicy rozpatrywali poprawki zgłoszone do projektu.

Przed rozpoczęciem sesji w Sali Posiedzeń młodzi posłowie mogli spotkać się z politykami z sejmowych klubów i kół poselskich.

Parlamentarzystów powitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Do uczestników SDiM z mównicy sejmowej zwrócili się: wiceprezes IPN Karol Polejowski, a także przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. Młodych marszałków w prowadzeniu obrad wspomagali marszałek Elżbieta Witek oraz wicemarszałkowie Małgorzata Kidawa – Błońska, Piotr Zgorzelski i Małgorzata Gosiewska.

W przeddzień posiedzenia uczestnicy SDiM wzięli udział w zwiedzaniu stolicy, a noc spędzili w hotelu poselskim.

reklama
POLECAMY
 
close-link