Aktualności

Gminni urzędnicy załamują ręce: Te śmieci to istna plaga! [Zdjęcia]

Gminni urzędnicy załamują ręce: Te śmieci to istna plaga! [Zdjęcia]

Przy drodze pomiędzy Rekowem a Łebieniem odkryto nielegalne składowisko odpadów samochodowych. To już kolejne takie znalezisko na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska. Urząd Gminy załamuje ręce, ale zgłosił już sprawę na policję licząc, że tym razem uda się złapać śmieciarza.

reklama

To nie pierwszy raz, gdy na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska znajdowane jest nielegalne składowisko tego typu odpadów. Są tam m.in. zderzaki, kołpaki, elementy plastikowe pojazdu. Śmieci prawdopodobnie pochodzą z tzw. dziupli samochodowych, gdzie auta rozbierane są na części. Tym razem beztrosko pozostawiono je przy drodze pomiędzy Rekowem a Łebieniem, a niedawno też za Chocielewkiem, gdzie ktoś wyrzucił zużyte opony. Za każdym razem z problemem muszą się mierzyć gminni urzędnicy.

– W tym roku mieliśmy już kilkanaście takich przypadków – usłyszeliśmy w Urzędzie Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej.  – Śmieci są najczęściej zostawiane w lesie, albo przy drogach gminnych lub powiatowych. Często wyrzucane są na drodze do Małoszyc, na drodze pomiędzy Pogorzelicami a Chocielewkiem i to w dużych ilościach. Niedawno takie odpady porzucono na ul. Ogrodowej, zaraz przy rzece Łebie, od strony oczyszczalni ścieków. Wraz z pracującą dla nas firmą udało nam się uprzątnąć ten teren, ale już po tygodniu pojawiły się kolejne odpady. Wtedy też złożyliśmy zawiadomienie na policję. Jednak od początku jak tu pracuję jeszcze żadna sprawa nie została rozwiązana, każda jest umarzana.

Gminni urzędnicy twierdzą, że dzikie wysypiska odpadów są prawdziwą plagą na tym terenie. Niestety, ale za sprzątanie porzuconych odpadów za każdym razem płacą mieszkańcy gminy.

– To dla nas spory problem, bo nie mamy dodatkowych funduszy na każdorazowe sprzątanie terenu – tłumaczy. – Jeśli są to odpady w mniejszych ilościach, to sprzątamy je we własnym zakresie, bo mamy tu jednego pracownika gospodarczego, który może to zebrać i wywieźć na wysypisko. Jeśli śmieci jest dużo to takie prace musimy zlecić firmie zewnętrznej, za co niestety płacą mieszkańcy gminy.

Po złożeniu zgłoszenia na policję, urzędnicy gminy w Nowej Wsi Lęborskiej liczą, że tym razem sprawa zostanie rozwiązana, a osoba, która zdecydowała się pozostawić w tym miejscu odpady samochodowe będzie ukarana.

– W tej sprawie interweniowaliśmy 27 maja, w związku z otrzymanym zgłoszeniem –mówi asp. Marta Szałkowska, oficer prasowy lęborskiej policji. – Policjanci udali się na miejsce i rzeczywiście potwierdzili treść zgłoszenia. Zostały tam wyrzucone śmieci pochodzące z rozbiórki samochodu. Policjanci sporządzili dokumentację fotograficzną, przeprowadzili oględziny, a także wszczęli czynności w sprawie o wykroczenie zaśmiecania. Trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawcy.

Policja apeluje do wszystkich, którzy mają wiedzę o istnieniu podobnych składowisk i przypomina, że zgłoszenia można dokonywać też przy pomocy aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń  Bezpieczeństwa. Można w niej wybrać kategorię zgłoszenia „Nielegalne wysypiska śmieci”, a następnie wskazać i zaznaczyć obszar, na jakim się znajduje. Funkcjonariusze będą mieli obowiązek weryfikacji zgłoszenia i podjęcia czynności zmierzających do usunięcia zagrożenia.

reklama

Zdjęcia: Facebook \ Sołectwo Krępa Kaszubska

reklama

1 Komentarz

    Do pewnego czasu się też dziwiłem. Polecam spróbować oddać jakiekolwiek odpady do PSZOKu. Pozbierasz, posegregujesz, zawieziesz… żeby usłyszeć, że nie przyjmą.

Komentarze są wyłaczone

POLECAMY
 
close-link