05/05/2024
Aktualności

Mandat posłanki za pamięć o bohaterkach

Mandat posłanki za pamięć o bohaterkach

Marta, Roksana, Michalina i Zuzia – cztery uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku mają szansę zdobyć mandat posłanek do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wszystko za sprawą stron internetowych upamiętniających dwie bohaterki warszawskiego getta.

reklama

Strony internetowe powstały w ramach trwającej rekrutacji do posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbędzie się 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Tego dnia w rolę posłów i posłanek wcieli się 460 laureatów konkursu. Jego tegoroczny temat brzmi: „Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim”. Ma on związek z przypadającą niedługo 80. rocznicą powstania w gettcie warszawskim (19 kwietnia 1943 – 16 maja 1943).

W Sejmie mają szansę zasiąść Marta Gryciuk, Roksana Kwidzińska, a także Michalina Bąkała i Zuzanna Pobudkiewicz z klasy VIII c Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku. Cztery interesujące się historią uczennice, podzieliły się na dwa zespoły i stworzyły dwie strony internetowe poświecone dwóm bohaterkom warszawskiego getta, którym udało się przezyć powstanie. Marta i Roksana zajęły się postacią Haliny Aszkenazy-Engelhardt (1924-2016), natomiast Michalina i Zuzia przedstawiły historię Krystyny Budnickiej (ur. 1932).

– O pani Halinie dowiedziałyśmy się od mojego dziadka, który wcześniej poznał jej historię – mówi Marta Gryciuk. – Nasza praca polegała m.in. na oglądaniu filmów poświeconych pani Halinie i przeglądaniu stron na jej temat – dodaje Roksana Kwidzińska. – Wyszukiwanie informacji było dość trudne, ale stworzenie strony internetowej było już prostsze, ponieważ pomógł nam w tym darmowy program, który pokazywał krok po kroku, jak zrobić taką witrynę.

Również Michalina i Zuzia miały niełatwe zadanie. Ich praca wymagała zaanagżowania i cierpliwości.
– Przeszukiwałyśmy różne historie ocalałych z getta warszawskiego i w naszej opinii najciekawszą okazała się historia pani Krystyny – twierdzi Michalina Bąkała. – Spotykałyśmy się po szkole u Michaliny i tam zdobywałyśmy informacje, zapisywałyśmy je na kartkach. Tak powstały nasze teksty – opowiada Zuzanna Pobudkiewicz. – Podzieliłyśmy między sobą różne zadania, do wykonania we własnym zakresie, gdy nie udawało nam się spotkać po szkole – dopowiada Michalina.

Uczennice do wzięcia udziału w konkursie zostały zachęcone przez panią Annę Burak, nauczycielkę historii i wos-u. Dziewczyny mają nadzieję na wysokie oceny za stworzone projekty. Jak zgodnie przyznają – historia jest ich ulubionym przedmiotem. Niedawno wzięły też udział w grze terenowej w Lęborku, dzięki której mogły poznać historyczną stronę tego miasta.

– Bardzo nas interesuje historia naszego kraju i np. to, co się działo na przełomie I i II wojny światowej – mówi Michalina.

Roksana podkreśla, że lektura publikacji na temat getta warszawskiego była trudnym doświadczeniem. – Było to dla nas jednak pouczające, by szanować to, co teraz mamy i doceniać pokój w Polsce i na świecie – oznajmia Roksana.
Z kolei Marta zauważa, że praca przy projkecie nauczyła ją i koleżanki, iż przemoc nie jest dobrym rozwiązaniem.

Bycie laureatem konkursu i zdobycie mandatu posłanek to nie tylko zaszczyt wzięcia udziału w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, ale także możliwość zwiedzenia Warszawy. Dziewczyny twierdzą, że byłoby to dla nich spełnieniem marzeń. Mają więc nadzieję, że ich praca zostanie doceniona, a sam udział w konkursie wspominają bardzo pozytywnie.

– Uważamy, że to był bardzo pożyteczny projekt. Dużo się dowiedziałyśmy o gettcie warszawskiem i zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej – podsumowuje projekt Marta. – Ta wiedza nam się przyda, tym bardziej, że mało się o tym uczymy na lekcjach z podręcznika.

Dziewczyny zgodnie też twierdzą, że są dobrze przygotowane do czekającego je w maju egzaminu ósmoklasisty. Smucą się jednak faktem, że nie będzie na nim ich ulubionej historii.

Strony poświęcone Halinie Aszkenazy-Engelhardt oraz Krystynie Budnickiej znajdują się pod poniższymi linkami:
https://tiny.pl/w68vm
https://tiny.pl/w68vr

O tym, czy uczennice klasy VIII C Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku znajdą się w gronie 460 posłów i posłanek podczas tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży, dowiemy się po rozstrzygnięciu konkursu, co nastąpi 28 kwietnia.

reklama
reklama