15/07/2024
Aktualności

Znęcał się psychicznie nad żoną. Interweniowała policja

Znęcał się psychicznie nad żoną. Interweniowała policja

Lęborscy policjanci wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania połączony z zakazem zbliżania się do najbliższego otoczenia 65-latkowi podejrzewanemu o znęcanie się psychiczne nad żoną.

reklama

Wczoraj (25 maja) do Komendy Powiatowej Policji w Lęborku wpłynęło zawiadomienie o znęcaniu się psychicznym i groźbach karalnych kierowanych przez 65-latka z powiatu lęborskiego wobec jego żony. Od kilkunastu dni mężczyzna miał wielokrotnie pod wpływem alkoholu wszczynać awantury, podczas których ubliżał kobiecie i groził jej pozbawieniem życia. Mundurowi niezwłocznie zajęli się sprawą. Wszczęli procedurę „Niebieskiej Karty” i po dokładnym rozpoznaniu sytuacji rodziny podjęli decyzję o wydaniu wobec 65-latka natychmiastowego opuszczenia mieszkania na okres 14 dni, połączonego z zakazem zbliżania się do jego najbliższego otoczenia. Obecnie śledczy gromadzą materiały dowodowe, które pozwolą na przedstawienie mu zarzutów kierowania gróźb karalnych i znęcania się nad żoną. Za te przestępstwa grozi kara 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci mogą podjąć decyzję o 14-dniowej izolacji sprawcy przemocy niezależnie od tego czy w sprawie toczy się postępowanie karne. Dotyczy to sytuacji, w których konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą. Policja przypomina, że takie uprawnienia nadały policji pod koniec 2020 roku przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej. Sprawca przemocy w obecności policjantów może zabrać z mieszkania jedynie przedmioty codziennego użytku i niezbędne do wykonywania pracy. Nakaz i/lub zakaz obowiązują przez 14 dni i w uzasadnionych przypadkach mogą być przedłużone przez sąd.

reklama

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku

reklama