18/05/2024
Aktualności Sport

Żeglarze jednak nie przyjadą

Żeglarze jednak nie przyjadą

Druga część regat o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, zaplanowana na 25-28 maja, została przeniesiona do Krynicy Morskiej. Impreza miała pierwotnie odbyć się w Łebie, ale władze Łeby podjęły niespodziewaną decyzję o wycofaniu się ze współorganizacji regat. Jako powód podano brak porozumienia między dwoma sponsorami branżowymi.

reklama

Decyzja ta jest dla Polskiego Związku Żeglarskiego zaskoczeniem. – Przepraszamy wszystkich planujących start, pracę i udział w Pucharze PZŻ i za związane z tym utrudnienia. Jednocześnie dziękujemy bardzo burmistrzowi Krynicy Morskiej Adamowi Ostrowskiemu za szybką reakcję i stworzenie możliwości organizacji tych regat na Mierzei Wiślanej – piszą na swoim facebooku.

Burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński nie ukrywa, że także jest zawiedziony. – Jestem wielkim pasjonatem i fanem żeglarstwa, więc jest mi przykro, że tak wielkie wydarzenie nie odbędzie się w Łebie – mówi burmistrz. – Ostatnie regaty były w 2005 r. i bardzo chcieliśmy do tego wrócić. To są potężne kwoty, bo organizacja jednej imprezy tego typu to koszt 120 tys. złotych. Pieniądze były załatwione od naszego sponsora branżowego. Chcieliśmy, żeby organizatorem nie była gmina, tylko pozyskany przez nas sponsor, przekazał pieniądze dla PZŻ. Niestety jesteśmy zakładnikami braku porozumienia między dwoma sponsorami. Jeden jest sponsorem tytularnym PZŻ i nie chciał się wycofać. Niestety nie byłem w stanie załagodzić tej sytuacji i musieliśmy się wycofać. Myślę, że wrócimy do rozmów w przyszłym roku, ale zdecydowanie wcześniej. No i oczywiście, żeby regaty w przyszłości się odbyły musimy jednak zrobić wszystko, żeby pieniądze pochodziły z budżetu gminy, a nie od sponsorów. Jesteśmy w stanie zorganizować taką imprezę, bo pieniądze od naszego sponsora są, ale to już nie będzie impreza tej rangi jak o puchar Polski. Może uda się w przyszłym roku, ale muszę mieć zaklepane pieniądze w budżecie.

Obie części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego (18-21 maja oraz 25-28 maja) odbędą się w Krynicy Morskiej. Zgłoszenia można wysyłać poprzez stronę events.pya.org.pl, na której dostępne jest już zaktualizowane zawiadomienie o regatach. Niższe wpisowe do regat obowiązuje do dnia 14 maja w przypadku pierwszej części Pucharu PZŻ oraz do 21 maja w przypadku drugiej części Pucharu PZŻ.

W Łebie nie odbędą się również Mistrzostwa Polski Klas Olimpijskich zaplanowane w dniach 6-10 września 2023 r.

reklama

zdjęcie źródło: Polski Związek Żeglarski/ Jacek Kwiatkowski

reklama