26/04/2024
Aktualności

Jaki temat rozprawki wybierali maturzyści?

Jaki temat rozprawki wybierali maturzyści?

Tegoroczni maturzyści mają już za sobą wczorajszy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Poprosiliśmy abiturientów z Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych im. prof. Henryka Mierzejewskiego w Lęborku, aby zdradzili nam, na który temat wypracowania się zdecydowali.

reklama

Wczoraj, 4 maja, punktualnie o godzinie 9 ponad 270 tysięcy maturzystów z całego kraju przystąpiło do egzaminów dojrzałości. Tradycyjnie w pierwszym dniu czekała ich matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin przeprowadzono w dwóch formułach 2015 i 2023 różniących się od siebie arkuszami. Ma to związek z reformą szkolnictwa z 2017 roku, polegającą na likwidacji gimnazjów.

Maturzyści z czteroletnich liceów ogólnokształcących, chodzący wcześniej do ośmioklasowej szkoły podstawowej podeszli do matury w formule 2023. Natomiast abiturienci techników, będący ostatnim rocznikiem po gimnazjum, zdawali w formule 2015. Stara matura obowiązywała też osoby, które nie zdały matury w poprzednich latach lub zdały, ale chciały spróbować poprawić swój wynik. Aby zdać maturę z danego przedmiotu, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów.

O tegorocznej maturze czytaj też:
https://www.lebork24.info/2023/05/04/dyrektor-tutak-maturzysci-sa-dobrze-przygotowani/

W czteroletnich liceach (lub pięcioletnich technikach), podchodzący do matur na nowych zasadach w formule 2023, według nowej reformy edukacji, mieli do wykonania od 11 do 22 zadań w części testowej plus wypracowanie. Mieli na to 240 minut i mogli zdobyć maksymalnie 60 punktów. Mogli też wybrać jeden z dwóch tematów wypracowań:

Temat 1. „Człowiek – istota pełna sprzeczności”. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki wybranych kontekstów. 

Temat 2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki wybranych kontekstów.

Egzamin w starej formule 2015 w technikach składał się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli na to 170 minut, było  ok. 11-13 zadań plus wypracowanie. Można było zdobyć maksymalnie 70 punktów. Mogli przeprowadzić analizę (interpretacja z uzasadnieniem) tekstu poetyckiego Ewy Lipskiej „Mogę” lub napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów:

Temat 1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów

Temat 2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów

Po egzaminie zapytaliśmy maturzystów z Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych im. prof. Henryka Mierzejewskiego przy ul. Marcinkowskiego w Lęborku, który temat wypracowania wybrali.

– Największy problem miałam z zadaniami, w których połączone były dwa teksty i musieliśmy wyciągnąć wnioski z obu na raz – mówi Julia Rzepka. – Zagwozdkę miałam też przy wyborze dodatkowej lektury do rozprawki, ale nawet fajne były tematy. Osobiście wybrałam temat drugi czyli „czy piękne kłamstwo jest lepsze od brzydkiej prawdy”.

– Ja wybrałam temat pierwszy i CKE wykazało się swoim poczuciem humoru dając „Pana Tadeusza” drugi rok z rzędu z dając temat „Zjawiska niespodziewane”, bo faktycznie mało kto się tego spodziewał – m mówi Wiktoria Glos.

– Wybrałem drugi temat, ponieważ obawiałem się zrobienia błędu kardynalnego w „Panu Tadeuszu”, którego zbytnio nie przerabiałem, bo był rok temu – mówi Jakub Nickiewicz. – Odwołałem się do „Opowieści wigilijnej” i „Lalki”.

– Wybrałem drugi temat o „Przedwiośniu” – mówi Paweł Wojtuń. – Odwołałem się do „Lalki” i serialu „Breaking Bad”.

– Wybrałem temat „Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza, całego utworu oraz wybranego tekstu kultury” – mówi Jakub Rosik. – Wybrałem to, bo tę lekturę znałem najlepiej ze wszystkich innych podanych. Miałem nadzieję, że będzie „Wesele” albo „Lalka”.

– Wybrałem temat nr 2 – mówi Aleksander Tessa. – Nie spodziewałem się „Pana Tadeusza” drugi rok z rzędu, więc inny temat wydawał się bardziej przystępny i ciekawszy. Drugi temat dawał więcej możliwości do wykazania się znajomością lektur, przez co łatwiej mi było rozwinąć każdy argument. Poza tym sama matura wydawała się trudniejsza niż arkusz zeszłoroczny.

Dziś (5 maja) maturzyści przystąpią do egzaminu z języka angielskiego, a w poniedziałek (8 maja) z matematyki. Matury potrwają do 23 maja.

reklama
reklama
Poprzedni artykuł

Następny artykuł