16/06/2024
Aktualności

Dziś świętowali strażacy

Dziś świętowali strażacy

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku odbyła się uroczysta Msza święta w intencji lęborskich strażaków i ich rodzin. Powiatowe obchody święta zaplanowano na 16 maja.

reklama

W czwartek 4 maja, w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Floriana m.in. patrona strażaków. Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka (International Firefighters’ Day), aby złożyć wyrazy szacunku dla ich trudu, poświęcenia i narażania życia, a także upamiętnić tych, którzy polegli na służbie.

Święto zostało zainicjowane 2 grudnia 1998 roku w Linton przez australijskiego strażaka J.J. Edmondsona z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry’ego i Chrisa). Próbowali oni ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.

Uroczysta Msza święta w intencji strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu oraz ich rodzin odbyła się dziś o godzinie 9 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Strażacy wystawili poczet sztandarowy, a we Mszy uczestniczyły też delegacje PSP Lębork i druhowie z OSP. Obecny był także burmistrz Lęborka Witold Namyślak oraz starosta lęborski Alicja Zajączkowska, którzy złożyli strażakom podziękowania za ich służbę i zaangażowanie.

W specjalnym liście do wszystkich strażaków w Polsce, życzenia złożył też m.in. Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, który podkreślił, że od wielu lat strażak cieszy się w społeczeństwie najwyższym poziomem zaufania.

Następnie lęborscy strażacy wrócili do remizy, gdzie czekał na nich okolicznościowy tort. Dziś jednak nie mieli czasu na większe świętowanie. Główne obchody zostaną zorganizowane 16 maja podczas Powiatowego Dnia Strażaka. Uczestniczyć w nim będą PSP Lębork oraz wszystkie jednostki OSP z powiatu, w tym OSP Krępa Kaszubska, OSP Cewice, OSP Leśnice, OSP Lębork, OSP Łeba, OSP Łebieniec, OSP Łebień, OSP Łebunia, OSP Nowa Wieś Lęborska, OSP Pieski, OSP Pogorszewo, OSP Redkowice, OSP Strzeszewo, OSP Tawęcino, OSP Wicko i OSP Wrzeście.

Wszystkim strażakom zawodowym, jak i ochotnikom zaangażowanym w ochronę przeciwpożarową na terenie powiatu lęborskiego życzymy bezpiecznej służby!

reklamaZdjęcia: Facebook \ KP PSP w Lęborku

reklama